Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wyjątkowe smaki lata 08-12.06.2020

Utworzono dnia 07.06.2020

    

Witam wszystkich bardzo serdecznie

W tym tygodniu będziemy poznawać i przypominać sobie wyjątkowe smaki lata.

Owoce i warzywa zapraszają nas do degustacji, a pogoda za oknem zachęca do radosnych zabaw.

Mam nadzieję, że w tym roku lato będzie nas rozpieszczało z całych sił.

Zachęcam do korzystania z propozycji w planie tygodniowym i dziękuje za zaangażowanie.

                                                        Pozdrawiam cieplutko
                                                       Pani Iwonka

Tygodniowy plan zajęć do nauki zdalnej w grupie “Pszczółek”
w czasie od 08.06 do 12.06.2020

 

         Temat tygodnia: Wyjątkowe smaki lata

 

Data: 08.06 poniedziałek

Temat dnia: Lato daje nam zdrowie

Formy:

Zabawy ruchowe

"Truskawka – czereśnia" – ćwiczenia rozciągające. Dziecko maszeruje w kręgu. Na hasło: Truskawka – kuca i rysuje palcem na podłodze małe kółeczka, na hasło: Czereśnia – wspina się na palce i próbuje sięgnąć jak najwyżej raz jedną ręką, raz drugą.

"Zmiana kierunku" – ćwiczenia równoważne z podskokiem. Dziecko chodzi stopa za stopą, odmierzając 10 stóp, na koniec robi przysiad, wyskok w górę z klaśnięciem nad głową i zmienia kierunek.

Moja ulubiona potrawa – rozwijanie umiejętności wypowiadania się o własnych upodobaniach. Najpierw rodzic opowiada o swoich ulubionych smakach i potrawach, jakie produkty lubi wykorzystywać w kuchni, jak je przyrządza, jakie stosuje przyprawy, czy lubi gotować, piec czy smażyć. Wyjaśnia też dziecku różnice między tymi sposobami przygotowywania potraw. Następnie prosi, aby dziecko opowiedziało o tym, co lubi jeść najbardziej latem, jak nazywają się jego ulubione potrawy i z jakich produktów się składają, jakie lubi smaki, czy chętnie pomaga rodzicom w kuchni podczas gotowania. Dziecko opowiada o swoich doświadczeniach kulinarnych i wyraża opinię, czy gotowanie jest trudne czy nie. Rodzic przypomina, że dziecko może przygotowywać posiłki tylko pod opieką osoby dorosłej.

Memory Warzywa i owoce – zabawa językowa, dopasowywanie podpisów do obrazków. Dziecko rysuje na małych karteczkach wybrane przez siebie warzywa i owoce oraz z pomocą rodzica karteczki z ich nazwami. Tak aby były pary, obrazek  plus napis. Odwracamy karteczki obrazkami i napisami do stołu. Zadaniem dziecka i rodzica, jest dopasowanie obrazka do podpisu. Odwracając po dwie karty. Tak jak w grze memory. Kto pierwszy zbierze najwięcej par wygrywa. Na koniec dziecko  próbuje odczytać wszystkie podpisy i dzieli nazwy warzyw/owoców na sylaby i głoski.

Sałatka owocowa – wspólne przygotowanie sałatki z sezonowych owoców. Rodzic zwraca uwagę na konieczność umycia rąk i owoców przed rozpoczęciem pracy. Dziecko w miarę samodzielnie obiera, kroi owoce, wrzuca do miski i miesza. Przed rozpoczęciem krojenia rodzic omawia zasady posługiwania się nożykiem. Zajęcie kończy się wspólną degustacją. Dziecko nakrywa do stołu, nakłada sałatkę do miseczek.

Co zbieramy latem, a co jesienią? – pogadanka, wykonanie zadań w Kartach pracy nr 4, str. 58-59.

Oglądanie ilustracji warzyw i owoców w kartach pracy, mówiąc, które z nich zbierane są już latem, a które można zbierać dopiero jesienią.

Latem zbieramy: czereśnie, jagody, maliny, truskawki, pomidory, ogórki, rzodkiewki, brokuły, marchewki, pietruszki można zbierać i latem, i jesienią. Dłużej na zbiory muszą poczekać dynie, ziemniaki, buraki. Następnie dziecko wykonuje zadania w „Kartach pracy”: nazywając warzywa i owoce przedstawione na obrazku, koloruje tylko te zbierane latem. Opisuje ilustrację przedstawiającą kobietę pracującą  w ogrodzie, nazywa warzywa na ilustracji, zaznaczając różnice między obrazkami. Następnie dziecko omawia zawartość talerzy przedstawionych na obrazku, zaznacza na piramidzie żywieniowej produkty, z których przygotowano posiłki, klasyfikuje produkty na zdrowe i niezdrowe.

Na koniec dziecko rysuje na kartce z bloku piramidę z produktów, które dziś jadło.

 


 

Data: 09.06 wtorek

Temat dnia: Lato, lato wszędzie

Formy:

Zabawa ruchowa:

"Kostka z kodem" – zabawa ruchowa z wykorzystaniem kostki do gry. Rodzic rzuca kostką do gry, a dziecko wykonuje ćwiczenia. Dziecko stara się zapamiętać, co oznacza każda liczba oczek na kostce:

1 – dziecko stoi na jednej nodze

2 – dziecko robi duży rozkrok, pochyla się do przodu i pogłębia skłon

3 – maszeruje

4– idzie na czworakach

5 – skacze obunóż w miejscu pięć razy

6 – kładzie się na plecach i odpoczywa

Po kilku rzutach kostką następuje zmiana rzucającego.

W letnim ogródku – zabawa językowa, nauka wiersza na pamięć, wyróżnianie rymów. Rodzic czyta wiersz Laury Łącz pt. „W letnim ogródku”. Dzieci wymieniają nazwy owoców pojawiające się w wierszu oraz wyszukują rymujące się słowa. Następnie starają się opanować wiersz na pamięć: powtarzają kilkukrotnie za rodzicem, potem dopełniają rozpoczęte przez rodzica wersy.

 

"W letnim ogródku"

W letnim ogródku
Wesoło,
Kwiaty rozkwitły
Wokoło.
Śmieje się jabłko
I gruszka,
Czupryną trzęsie
Pietruszka.
Cieszy się śliwka
Renkloda,
Że taka piękna
Pogoda.
Narzeka tylko
Cebula:
Za ciepła moja
- Koszula!
A dynia sapiąc
Z gorąca,
Wystawia buzię
Do słońca.

 

Owocowe wyliczanki – zabawa językowa zachęcająca do eksperymentowania słowem. Dziecko wymyśla rymowankę i może ją zaprezentować na forum rodziny.

Rymowanka nie musi być z sensem, może być zabawna, ważne żeby były rymy.

Dla zachęty rodzic może zaproponować rymowankę np:

Czereśni – trzy deczka,

porzeczek – łyżeczka,

kto powie to ładnie,

ten nie odpadnie.

Raz, dwa, trzy, mówisz ty.

                      Autor: Anna Pawłowska-Niedbała

 

Kolorowe owoce i warzywa – zabawa plastyczna. Dziecko wycina z tektury (lub na ostatniej stronie bloku, na grubszej kartce) szablony ulubionych owoców lub warzyw, np. arbuz, cytryna, jabłko, banan, cebula  (szablony powinny mieścić się na kartce A4). Dziecko obrysowuje według chęci i możliwości wybrany szablon ołówkiem na białej kartce. Gotowe rysunki smaruje klejem i wypełnia wydartymi kawałkami kolorowego papieru. Do swoich prac dziecko układa odpowiednie nazwy warzyw/owoców z literek teczki "Wyprawka sześciolatka".

Owocowe rymy – zabawa językowa. Rodzic wycina kilka karteczek w dwóch różnych kolorach, np żółte i niebieskie karteczki. Na żółtych rodzic pisze nazwy owoców, na niebieskich – rymujące się z nimi wyrazy. Zadaniem dziecka jest odczytanie napisów i połączenie kartoników w pary. Dzieciom, które nie potrafią przeczytać rodzic czyta kilkakronie.

Przykładowe pary:

arbuz – łobuz,

malina – Alina,

cytryna – kurtyna,

winogrona – korona,

jagody – zawody,

truskawka – ławka,

sałata – łaciata,

brokuły – reguły,

fasola – topola,

burak – ponurak,

kapusta – usta,

papryka – muzyka,

koperek – berek,

cebula – Ula.

 

Karty pracy nr 4, strona 60-61

Dziecko łączy w pary obrazki, których nazwy się rymują. Następnie koloruje tak samo owoce i ich nazwy.

 


 

Data: 10.06 środa

Temat dnia: Zdrowo się odżywiamy

Formy:

Rzut do celu – zabawa ruchowa. Rodzic przygotowuje wiaderko lub pudełko. Dziecko rzuca piłką do celu. Rodzic może stopniowo oddalać cel i w ten sposób wyłonić zwycięzce zabawy albo zorganizować zawody - dziecko kontra rodzic. Wygrywa osoba, która ma więcej celnych trafień.

Warzywny teatrzyk – pogadanka z wykorzystaniem obrazków warzyw, wykonanie kukiełek, odgrywanie scenek. Dziecko nazywa warzywa na karcie z teczki „Wyprawka sześciolatka”. Mówi, czy są zdrowe, podaje inne przykłady zdrowych produktów, próbuje ustalić, które produkty są szkodliwe dla zdrowia i dlaczego nie należy ich często jeść. Następnie wypycha obrazki warzyw z „Wyprawki” i za pomocą taśmy klejącej przykleja do nich od tyłu patyczki do szaszłyków.  Gdy kukiełki są gotowe, rodzic daje dziecku chwilę na zastanowienie się, o czym mogłyby rozmawiać kukiełkowe warzywa. Dziecko przygotowuje samodzielnie lub z rodzicem krótkie dialogi, swobodną rozmowę kukiełek i może zaprezentować teatrzyk rodzince.

Owady w letnim ogrodzie – zabawa dydaktyczna rozwijająca kompetencje językowe. Rodzic pyta dziecko, jakie owady można spotkać w ogrodzie, a następnie pokazuje kilka zdjęć lub ilustracji owadów z książki/internetu według możliwości i prosi o ich nazwanie. Krótko opowiada o wybranych gatunkach, zwracając uwagę na ważną rolę, jaką pełnią w ogrodzie i sadzie. Dziecko zapamiętuje, że owady zapylają kwiaty, przenosząc pyłek z jednego kwiatu na drugi, i że bez nich nie byłoby owoców i niektórych warzyw.

Kilka ciekawostek:

Pszczoły – to bardzo pożyteczne owady, zapylają kwiaty, dzięki czemu powstają owoce. Mieszkają w ulach. Teren, na którym stoją ule, wraz z ulami i wszystkimi narzędziami potrzebnymi pszczelarzowi do pracy, nazywamy pasieką.

Osy – to owady, które można u nas spotkać od kwietnia do października. Giną, gdy nadchodzą mrozy. Nie mieszkają tak jak pszczoły w ulach, ale budują swoje gniazda w ziemi (wykorzystując nory drobnych zwierzątek) albo w dziuplach lub na strychach. Żywią się nektarem z kwiatów i oczywiście, tak jak pszczoły, zapylają kwiaty. Jadają też mięso.

Motyle – to owady, które żywią się nektarem z kwiatów. Przelatując z jednego kwiatka na drugi, przenoszą pyłek i w ten sposób zapylają kwiaty. Są również prawdziwą ozdobą ogrodu, ze względu na piękne, kolorowe skrzydła. Niestety ich larwy podgryzają i niszczą liście roślin.

Trzmiele – to owady, które zakładają gniazda pod ziemią. Zamieszkują nory gryzoni i krecie korytarze. Czasem niepoprawnie nazywa się je bąkami. Są bardzo dobrymi zapylaczami. Ogrodnicy wykorzystują je do zapylania pomidorów i papryki pod osłonami. Pszczoły nie mogłyby tego zrobić, bo nie lubią być w zamkniętej przestrzeni.

Chrząszcze – tak jak trzmiele mieszkają pod ziemią, w budynkach lub pod korą drzew. Są bardzo pożyteczne. Po pierwsze dlatego, ze zjadają mniejsze owady, które niszczą rośliny, po drugie, dlatego, że zapylają kwiaty. Do najbardziej popularnych chrząszczy należy biedronka.

 

Karty pracy nr 4, str 62-63. Dziecko otacza pętlami wyrazy oznaczające rośliny i zwierzęta, zaznacza wyrazy związane z pszczołami. Następnie rodzic prosi  o  odczytanie wypowiedzi dzieci, sprawdza poziom zrozumienia tekstów i prosi o narysowanie posiłków zgodnie z treścią wypowiedzi dzieci.

 

Co zjem jutro? – projektowanie całodniowego posiłku. Dziecko dzieli kartkę  z dużego bloku rysunkowego na pięć części. Numeruje je cyframi od 1 do 5, oznaczającymi kolejne posiłki w ciągu dnia. Pod cyframi przykleja zdjęcia odpowiednich produktów wycięte z gazetek reklamowych lub rysuje samodzielnie. Projektując posiłki, stara się pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania. Rodzic zwraca uwagę na konieczność spożywania pięciu posiłków w ciągu dnia.

 


 

Data: 12.06 piątek

Temat dnia: Opiekujemy się ogrodem

Formy:

Utrwalanie słownictwa w j.niemieckim poprzez bajkę i piosenki:

 

Bajka - Obst lernen für Kinder https://youtu.be/wKqGPXs75H8

Das Obstlied - https://youtu.be/-kc3_Cdsmlc

Das Gemüselied - https://youtu.be/164cpMx0YIU

Das Gemüselied - Kinderlieder lern Video https://youtu.be/oNHeHyMBtSQ

Ich liebe Obst - https://youtu.be/L4GcJDO-8dE

 

Prawda czy fałsz? – zabawa rozwijająca myślenie i kompetencje językowe. Rodzic zadaje pytania dotyczące wiedzy zdobytej przez dziecko podczas całego tygodnia. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie, czy zdanie wypowiedziane przez rodzica jest prawdziwe czy fałszywe.

Propozycje zdań:

Ogórek jest czerwony.

Jabłko jest owocem.

Pszczoły mieszkają pod ziemią.

Motyle zapylają kwiaty.

Jajecznicę robi się z pomidorów.

Trzeba jeść pięć posiłków w ciągu dnia.

Ostatnim posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie.

Piramida żywieniowa to skałka wspinaczkowa.

Bez owadów nie byłoby owoców.

Pasieka to teren, na którym stoją ule.

Trzmiele to owady.

Fasola to roślina.

Zakupy należy pakować w plastikowe torby.

Owady to pożyteczne zwierzęta.

 

Matematyka z ogródka – rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem liczydła, patyczków, kredek (w miarę potrzeby i możliwości dziecka). Można rysować treść zadania na kartce dla ułatwienia

Rodzic przedstawia zadania z treścią, a dziecko dokonuje obliczeń.

Zadanie 1. W ogródku rosło 10 dyń. Ogrodnik zerwał 5. Ile dyń zostało?

Zadanie 2. Na talerzu leżało 7 truskawek. Ala zjadła 4. Ile truskawek zostało na talerzu?

Zadanie 3. Na straganie stało 9 pojemników z malinami. Właściciel sprzedał 6 pojemników. Ile pojemników zostało jeszcze do sprzedania?

Zadanie 4. Na grządce w ogrodzie rosło 8 cebul. Mama potrzebowała do obiadu 3 cebule. Ile cebul zostało na grządce?

Zadanie 5. Na krzaku rosło 10 truskawek. Krzyś zerwał 4 dojrzałe owoce. Ile truskawek zostało na krzaku?

Po wykonaniu obliczeń dziecko wykonuje zadania w Kartach pracy nr 4, str 64: przelicza warzywa, zapisuje ich liczbę, określa, których jest najwięcej, a których najmniej.

 

Nasz mały stragan – zabawa dydaktyczna, doskonalenie umiejętności dodawania.  Chętne osoby mogą rozłożyć z dzieckiem na stoliczku stragan z warzywami: rzodkiewka, marchewka, ogórki, ziemniaki, cebula (co akurat jest w domu pod ręką, lub zabawkowe warzywa albo narysować na kartce). Na małych karteczkach piszemy przy warzywach ceny, np. rzodkiewka – 1 zł, marchewka – 2 zł, ogórek – 3 zł, ziemniaki – 1 zł, informując, że jest to cena za kilogram warzyw lub pęczek rzodkiewek. Rodzic  przychodzi do straganu, zaopatrzony w torbę/koszyk na zakupy. Dziecko natomiast jest sprzedawcą i ma przy sobie kartkę i ołówek.

Rodzic podchodzi do straganu i prosi dziecko o policzenie wybranych warzyw, np:

Poproszę kilogram ziemniaków i pęczek rzodkiewek. Ile zapłacę za swoje zakupy?

Dziecko zapisuje ceny na kartce i próbuje obliczyć wartość zakupów. W razie potrzeby pomaga sobie liczydłem, patyczkami. Można również wykorzystać Monety i baknoty zabawkowe z teczki "Wyprawka sześciolatka" i poczuć się jak na prawdziwych zakupach. 

 

 Po kilku próbach rolę kupującego może przejąć dziecko. Gdy dziecko utrwali już sposób obliczania wartości zakupów, przystępuje do wykonania zadań w Kartach pracy nr 4, str. 65

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny