Historia Przedszkola w Pietrowicach Wielkich

W 1924 roku do Pietrowic Wielkich przybyły siostry zakonne, których staraniem stary budynek obok cmentarza (podarowany na rzecz kościoła) został przebudowany na przedszkole. W czasie wojny w budynku chronili się wygnani mieszkańcy, siostry zakonne i ksiądz. Dzieci w tym czasie do przedszkola nie uczęszczały. Dopiero od 1950 roku kroniki wspominają p. Dorotę Szymura z domu Zarębska, która objęła stanowisko kierowniczki przedszkola i zrobiła bardzo wiele dla placówki. Przedszkole zmieniało swoje oblicze. Wyremontowano salę, dobudowano szatnię i toalety. Obowiązki te pełniła do 1965 roku. "W to przedszkole włożyłam swoje serce” powiedziała następczyni pani Doroty pani Elżbieta Nowak, która w latach 1965 – 1974 pełniła funkcję dyrektora. To właśnie dzięki jej zaangażowaniu i wielu innych utworzono nowe przedszkole w skrzydle byłej szkoły podstawowej na ul. Szkolnej (obecny Urząd Gminy). Podczas otwarcia 1 września 1973 roku zgromadzeni goście mogli zobaczyć trzy dobrze wyposażone sale do prowadzenia zajęć, salę gimnastyczną, kuchnię z pełnym wyposażeniem, pokój intendentki, gabinet lekarski, pokój dyrektora, szatnię dla personelu. W roku 1974 p. Elżbieta Nowak objęła stanowisko wizytatora metodycznego w Raciborzu. Zostawiła dzieciom piękne przedszkole oraz miłe wspomnienia. Była nie tylko dobrą dyrektorką ale człowiekiem dobrym, serdecznym i wyrozumiałym.

Od 1974 roku p. Barbara Tomaszczyk została następnym kierownikiem przedszkola. Funkcję tę pełniła do 1990 roku. Podczas jej kadencji z inicjatywy władz gminnych w udziale klasy robotniczej i górników z ROW rozpoczęto budowę nowego przedszkola na ulicy Żymierskiego. Uroczyste otwarcie nowego przedszkola miało miejsce 1 września 1980 roku. Nowy rok przedszkolny rozpoczęło 69 wychowanków w czterech grupach wiekowych. Po odejściu p. Tomaszczyk funkcję dyrektora placówki objęła p. Maria Świąder (1990 – 2007). W tym czasie przedszkole tętniło życiem wielu dziesiątek przedszkolaków. Dzięki ogromnym staraniom p. Świąder przedszkole stawało się z dnia na dzień piękniejsze i bardziej przyjazne dzieciom. W wyniku niżu demograficznego w 2006 roku zaadoptowano część przedszkola na całodobowy Dom Opieki dla osób starszych o nazwie „Promyk”. Obecnie dyrektorem przedszkola jest p. Edyta Kubita. W czasie jej krótkiej kadencji dokonano generalnego remontu, zmodernizowano placówkę, powstał nowy plac zabaw przed wejściem, wszystkie sale zostały wyposażone w nowe pomoce dydaktyczne, zabawki, sprzęt tj. stoły, krzesła. Swoja osobą sprawia, iż wszyscy chętnie angażują się w polepszanie wizerunku budynku oraz z uśmiechem na twarzy wspominają przedszkolne mury.

Byli Dyrektorzy przedszkola:
1950 – 1965 Dorota Szymura
1965 – 1974 Elżbieta Nowak
1974 – 1990 Barbara Tomaszczyk
1990 – 2007 Maria Świąder

Była Kadra pedagogiczna przedszkola:
Irena Szewczyk

Magdalena Majcherek
Dominika Kamalla
Robert Antczak

Były personel administracyjny i obsługowy:
Łucja Szpata