Witaj Wiosno 25-31.03.2020

Utworzono dnia 25.03.2020

Tygodniowy zakres treści nauczania realizowany w przedszkolu w grupie Żabki

25-31.03.2020

Temat tygodnia: Witaj, wiosno!   ( realizowany w dniach 25.03.2020 – 31.03.2020 )

Temat dnia

Cel

Forma

Pierwsze oznaki wiosny

Rozbudzenie do samodzielnej obserwacji przyrody w otaczającej przestrzeni. Poszukiwanie śladów wiosny.

Kształtowanie umiejętności tworzenia zbiorów:

-przeliczanie liczebnikami głównymi w zakresie 10.

-podnoszenie poziomu sprawności manualnej. Skupienie się na wykonywanym zadaniu.

Zachęcam do wspólnej obserwacji przyrody z rodzicami (zielona trawa, kwiaty, pąki itp.).Podczas obserwacji można dzielić słowa: na głoski, sylaby.

-wycinanie nożyczkami sylwet kwiatów np.: z kolorowego papieru bądź gazet, reklam. Przeliczanie ich-ile razem?.

-tworzenie dwóch zbiorów z wyciętych kwiatów: przeliczanie zbiorów, odkrywanie w którym więcej i o ile? Można przykleić zbiory na kartkę lub pozostawić do dalszej samodzielnej zabawy.

Witamy wiosnę.

Poznanie możliwości interpretacji wartości estetycznych związanych z porą roku.- wiosna-za pomocą ekspresji plastycznej.  Doskonali zdolności manualne i estetyczne. Poszerzenie zasobu słownictwa o określenie charakteryzujące wiosnę:

- nazwa koloru

-rozumienie znaczenia pojęć::mniejszy, większy itp.

-dzieli słowa na sylaby, głoski

-przelicza narysowane elementy.

Rozmowa na temat-wiosny- jej bogactwo kolorów, roślin itp. Rysowanie przez dzieci „Z czym kojarzy się wiosna?”( rysowanie kwiatów, trawy…). Wypełnianie całej kartki. Przeliczanie poszczególnych elementów-czego jest więcej i o ile?. Ile jest mniejszych elementów narysowanych itp. Wymienianie nazw elementów Dzielenie na sylaby i głoski. Liczenie głosek.

Wiosna w świecie roślin.

Rozpoznawanie cech charakterystycznych dla wiosny- pogłębianie doświadczeń i przeżyć związanych z przyrodą poprzez sadzenie roślin. Rozwijanie wyobraźni poprzez tworzenie kompozycji, swojej interpretacji z figur geometrycznych.

-dzielenie słów na sylaby i głoski

-wyszukiwanie innych słów na podana głoskę

-zna figury geometryczne, potrafi dorysować do koła takie elementy aby utworzył się obraz.

Zachęcenie do wspólnej zabawy z wcześniej wyciętymi kwiatami- ćwiczenia oddechowe – dmuchanie. Może być współzawodnictwo, kto pierwszy dotrze do wyznaczonego miejsca.

Założenie hodowli rośliny ( w miarę możliwości) np.: fasoli umieszczenie w kąpieli wodnej; cebulę na podłożu w ziemi; rzeżuchę na wilgotnej wacie bądź chusteczkach higienicznych. Wystarczy posadzić jedną rzecz.

Rozmowa- Co potrzebuje roślina do wzrostu, życia?. Dzielenie słów na głoski, sylaby. Może dziecko zrobić sobie małą książeczkę i rysować np. co drugi, trzeci dzień jak rozwija się roślina. Etapy wzrostu.

Przyklejenie kół na kartkę i uzupełnienie za pomocą kredek różnych elementów- dorysowanie.

30.03.2020

Wiosna w świecie zwierząt.

Poszerzenie wiedzy na temat ptaków najczęściej przebywających w Polsce przez cały rok oraz wiosenne powroty. Utrwalenie wiadomości, gdzie zimowały zwierzęta które zasypiają na zimę.

-rozumie dlaczego ptaki zmieniają miejsce pobytu w zależności od pory roku.

- rozpoznawanie ptaków po wyglądzie np.: skowronek, bocian, jaskółka

-dzielenie słów na głoski

- wyszukiwanie drugiej części sylab w słowach.

-ćwiczenia mięśni palców.

Obserwacja ptaków w najbliższym otoczeniu, zwrócenie uwagi na gwar (śpiew), zbieranie różnorodnych materiałów do budowy gniazd. Oglądanie ilustracji ptaków w książkach, intrenecie.  Zabawa z rodzicami: osoba dorosła podaje pierwszą sylabę, a dziecko dopełnia np.:

ja…(dziecko)-goda,-skółka itp.,

bo…-cian,-li,-gactwa itp.sko…-wronek,-ki,-bel itd.Dla chętnych można wydrukować sylwetę ptaka dziecko koloruje i dopełnia kartkę rożnymi elementami. Rozmowa- przypomnienie dzieciom o budzących się ze snu zwierząt. Gdzie zimowały np. niedźwiedź (w gawrze), nietoperze ( na strychach, jaskiniach), żaba itp.

-ćwiczenia graficzne w zeszycie-proszę o kreślenie dla dzieci tych szlaczków które podałam.

31.03.2020

Odkrywamy tajemnice przyrody.

Rozpoznaje i nazywa zwiastuny wiosny. Zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory roku.

-układa obrazek z części

-wskazuje podobieństwo i różnice między dwoma obrazkami.

-samodzielnie wykonuje pracę

-przelicza

-utrzymuje się w liniach kreśląc różne wzory.

Do wykorzystania podczas wyszukiwania podobieństw można wykorzystać karty pracy które mają w domu.

Na różnych obrazkach czy ilustracjach można dzieciom wyznaczyć linie np. ołówkiem i poprosić o przecięcie ich oraz zmieszanie, a następnie złożenie w całość. Jednocześnie wymieniając co na poszczególnych elementach się znajduje -dzieli dane słowo na głoski itp. Jeżeli to możliwe można wydrukować z internetu lub narysować dziecku krokusa a dziecko wypełnia wydzieranką z kolorowego papieru bądź gazetą itp. Następnie wypełnia kredkami lub farbkami kartkę. Można też użyć druku lub samodzielnie próbować napisać słowo krokus.

Zabawa badawcza: umieszczamy jajko surowe w wodzie; obserwujemy unoszące się pęcherzyki. Wniosek( przez skorupkę do zarodka dostaje się powietrze. Można rozbić jajko i nazwać się znajduje w środku.

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.