Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Tajemnice komputerów i robotów 14-17.04.2020

Utworzono dnia 14.04.2020

Tygodniowy zakres treści nauczania realizowany w przedszkolu w grupie "Żabki"

14.04 - 17.04.2020r.

 

Temat tygodnia: Tajemnice komputerów i robotów.

14.04.2020 (wtorek) Temat dnia: Mapa aktywności.

1. Zabawa dźwiękonaśladowcza „Mówię,  jak robot”. Dziecko mówi swoje imię i nazwisko naśladując robota. Następnie rodzic prosi, aby dziecko podało przykłady par słów rozpoczynających się na tą samą głoskę np.: zegar-zebra, żaba-żyrafa, słoń-słońce itd.

2. Zabawa pantomimiczna „Lepsze od telewizji”. Dzieci za pomocą gestu lub ruchu ciała przedstawiają pomysły, co jego zdaniem jest lepsze od oglądania telewizji. Zadaniem drugiej osoby jest odgadniecie pokazywanej czynności.

3. Zabawa dydaktyczna - „Mapa aktywności”. Rozmowa z dzieckiem bądź pokaz ilustracji, obrazków przedstawiające różne czynności, które dzieci mogą wykonywać z rodziną, np. spacerującą rodzinę, rodzinę wspólnie grającą w piłkę, jeżdżącą na rowerze, sprzątającą, układająca puzzle, oglądającą telewizję, klocki oraz wycinki z gazet przedstawiające dziecko z telefonem, tabletem, dziecko z książką, malujące, grające na komputerze, dziecko wypowiada się, co najczęściej robi w czasie wolnym. Rodzic  dzieli kartkę na pół za pomocą linii. Po jednej stronie linii u góry podpisuje czynności które są korzystne dla naszego zdrowia, po drugiej czynności niekorzystne dla naszego zdrowia. Dziecko rysuje to co uważa na poszczególnej części kartki.

4. Zabawa ruchowa „Tak jak ja”. Dziecko stoi naprzeciw rodzica i odtwarza jego ruchy, uwzględniając strony prawą i lewą stronę. Dorosły robi krok w prawo i mówi: W prawo krok. Dziecko robi krok w prawo, uwzględniając, że dla rodzica prawa jest w drugą stronę. Potem dwa kroki w lewo, trzy w prawo itd.

5. Zabawa w niedokończone zdania. Rodzic podaje początek zdania, dziecko kończy wypowiadając to co rodzic powiedział zadaniem dziecka jest dokończenie zdań, np. Lubię być w domu, bo…,  Z tatą…,  Lubię gdy mama…, Gdy jestem sam(a), to…itp.

6. Ćwiczenia grafomotoryczne – utrzymywanie się w liniach tzw. szlaczki. Dla dzieci bardziej zaawansowanych można napisać pisane literki zwracając uwagę na kolejność kreślenia ich. Na okładkach z tyłu zeszytu mają wzory.


 

15.04.2020  (środa)  Temat: Znamy się tylko z ekranu.

1. Ćwiczenia wizualizacyjne „Nasze marzenia”. Dziecko i rodzic kładzie się na plecach, zamyka oczy i zastanawia się, jakie jest ich największe marzenie, np. gdzie chciałaby(chciałby) pojechać, co zobaczyć, co chciałaby(chciałaby) mieć, kim chciałby być. Marzenie dziecka może realne, może to być abstrakcja - należy dziecku to uświadomić. Po pewnym czasie każdy  wypowiada swoje marzenie i określa, czy jest ono realne do spełniania czy nie. Dziecko również może namalować swoje marzenia. Marzenia na kartce można podzielić na  realne i nierealne.

2.  Zabawa ruchowa „Magiczny tor przeszkód”. Dziecko wyobraża sobie, że jest jakąś postacią z bajki zaproszoną na wielki bal do zamku. Jednak aby wejść do „zamku”,  muszą pokonać różne przeszkody, np. przejść przez komnatę smoka (tunel-przejście pod krzesłem), przeskakiwać kamienie (krążki-kawałki gazet rozłożonych na podłodze), przejść wysokie góry (przejście po dużych klockach).

3. Zabawa dydaktyczna „Czy to prawda?”. Można rozdać dziecku ilustracje lub tylko rozmowa ilustrująca sytuacje realne, np. rozmawiających dwoje ludzi, lecący samolot, rodzinę siedzącą przy stole, i fikcyjne, np. rozmawiające smerfy, latającego bez spadochronu człowieka, dinozaura siedzącego przy stole. Zadaniem dziecka jest rozdzielenie obrazków na prawdziwe - tzn. taki, z którymi przedszkolaki spotykają się na co dzień, i nieprawdziwe, fikcyjne - które mogą się zdarzyć w bajkach. Na koniec można porozmawiać na temat oglądanej przez dzieci telewizji, pytając: Czy powinniśmy wierzyć we wszystko, co zobaczymy i usłyszymy w telewizji?. Można także stworzyć jakąś wspólną historię. Rodzic może rozpocząć: Dawno, dawno temu w zaczarowanym lesie…, następnie dziecko będzie dokładało naprzemiennie po jednym zdaniu. Jedno zdanie rodzic drugie dziecko, trzecie rodzic itd.

4. Zabawa ruchowa „Zaczarowane drzewa” .Stoimy w rozkroku, ręce trzy wzdłuż tułowia. Na początku powoli wykonuje skłony raz w lewo, raz w prawo. Na podany sygnał przyspieszają.

5. Poznanie obrazu graficznego litery „Ż i ż”. „Zabawa  w pociąg” - można umieścić  kartki z literami w różnych częściach pokoju (jeżeli nie ma liter można zastąpić przedmiotami i wtedy pytamy na jaką głoskę zaczyna się dany przedmiot). Wyrusza pociąg,  zatrzymuje się  na każdej stacji - czyli przy literze bądź  przedmiocie i pytamy jaka litera lub jaką głoskę ma przedmiot, np. s - wypowiadamy słowa naprzemiennie  – do wyczerpania wiadomości; smok, ser, serpentyny… Na ostatniej stacji jest litera „ż Ż”. Rozmowa na temat jak wygląda, do jakiej litery podobna. Kreślenie litery w powietrzu, na kolanie, podłodze. Odnajdywanie poznanej litery wśród innych - zakreślanie jej (może być to kawałek gazety, reklamy). Dla chętnych można z tych gazet wykonać literę „ż”. Na szablonie wyklejanie z małych kawałków gazet podaną literę lub zwinąć w rulon gazetę i utworzyć literę „ż” – następnie przykleić na kartkę. Obrysować ją kredkami, flamastrami.  Wspólne wyszukiwanie słów które zaczynają się na głoskę „Ż” - żaba, żuraw - dzielenie na sylaby, głoski, liczenie ile głosek. Wypowiadanie głosek na początku i na końcu danego słowa, np. Ż…w, Ż….a.   

6. Narysuj i pokoloruj trzy rzeczy (mogą być zwierzęta, przedmioty itp.)  Które zaczynają się na głoskę „Ż”. Dla chętnych w zeszycie można pisać literkę.

7. Zabawa  z sylabami. Rodzic podaje pierwszą sylabę, np. ża- dziecko dokłada swoją dalszą część …-ba, -rty.

8. Powtórzenie nazw miesięcy, dni tygodnia, pory roku itd.

          


 

 

16.04.2020 (czwartek) Temat dnia: Zwiedzamy miasteczko robotów.

1. Zabawa dydaktyczna. „Co to jest robot?”. Dziecko naśladuje robota i przedstawia siebie i bliskich.

Pytania: Co to jest robot? Czy spotykamy go w sklepie, na ulicy, czy widzieliśmy tylko w telewizji i internecie? Może powiedzieć, do czego on może służyć oraz w czym może pomóc. Jeżeli są ilustracje, będą na pewno pomocne.

2. Zabawa ruchowa „Być jak robot”. Można dziecku puścić jakąś melodie, piosenkę dziecko porusza się kanciastymi ruchami, naśladując poruszanie się robotów. Na pauzę w muzyce kłania się, zgina ciało w pół- w takiej pozycji pozostają w bezruchu, aż do ponownego usłyszenia muzyki.

3. Ćwiczenie pamięci „Znajdź pary”. Rodzic przygotowuje  kilka podwójnych obrazków np. zabawki, rośliny, można wykorzystać również obrazki „ Warzywa i owoce” - które dzieci dostały wcześniej do domu. Grać jak w memory. Wygrywa ten, kto odkryje najwięcej par.

4. Rysowanie swojego robota.

5. Ćwiczenia oddechowe: „Uwolnić piłkę”. Rodzic układa na podłodze przedmioty np. klocki, zabawki tworząc labirynt. Dziecko palcem, rączką naśladuje przejście ze startu do mety. Następnie można położyć piłeczkę ping-pongową na starcie i dmuchając, musi „przejść” cały labirynt, aż do wyjścia. Zamiast piłeczki można zrobić z gazety kulkę.

6. Wykonanie  „robota” według pomysłów  dzieci (praca przestrzenna). Do budowy można wykorzystać puste pudełka np. po herbacie, po butach, owijając folią aluminiową, głowę można wykonać z opakowania po serkach, śmietanie, ręce trójkątów wyciętych z papierowego talerzyka. Można zrobić z tego co dostępne w domu.

7. Zajęcie matematyczne:” Przeciwieństwa”. Obserwacja swojego robota. Pytania: która część robota  jest według ciebie najdłuższa, najkrótsza, cieńsza, grubsza. Dziecko klasyfikuje i porównuje elementy używając określeń: „większy”, „mniejszy”, „dłuższy”, „krótszy” itp. Liczenie liczebnikami głównymi: z ilu części nasz  robot się składa?  Odczytywanie wyrazu -  Robot. Dzielenie na sylaby, głoski.

8.  Zabawa „Wesoły krąg”. Pomoce: linka może być np. skakanka, włóczka itp. Trzymając razem linkę, wspólnie należy wykonać polecenie (nie można puszczać liny podczas zabawy). Przykładowe polecenie: dwa kroki w prawo, trzy kroki w lewo, trzy kroki do przodu, dwa do tyłu itp.


 

17.04.2020 (piątek) Temat: Przygody duże i małe nie tylko na ekranie.

1. Zabawa „Wywiad”. Wcześniej należy wykonać atrapę telewizora z tektury bądź nawet kartki papieru, gazety  (tak jak ekran telewizora). Rodzic odgrywa rolę dziennikarza i pyta dziecko: jak spędza wolny czas itd, można  wywiad zakończyć propozycją burzy mózgu na temat plusów i minusów oglądania telewizji (można wspólnie wymienić nazwy ciekawych programów edukacyjnych, przyrodniczych, historycznych, które pogłębiają i poszerzają wiedzę.

2. Słuchanie opowiadania „W mieście robotów”.

W dalekiej krainie, za siedmioma górami, za siedmioma morzami znajdowało się miasto robotów. Miasto było pełne przeróżnych robotów, które żyły w nim już od bardzo dawna. Wszystkie roboty, aby mogły prawidłowo i sprawnie poruszać się, potrzebowały smaru. Roboty żyły w zgodzie, szanowały się i pomagały sobie w potrzebie. Nikomu niczego nie brakowało. Roboty potrafiły poradzić sobie z każdym problemem. Pewnego dnia ten ład został zburzony przez stworzenia nazywane przez roboty magnesami. Przyciągały one wszystko, co spotkały na swojej drodze, niszcząc przy tym miasto robotów. Roboty były zrozpaczone, ale postanowiły, że same wszystko odbudują. Mimo smutku i żalu zorganizowały zebranie, na którym obmyśliły plan odbudowy krainy. Roboty zaplanowały wszystko od początku. Odbudowały pocztę, kino, aptekę, dworzec, sklepy i restauracje. Na obrzeżach miasta roboty zbudowały swoje domki. Dzięki pracowitości i wytrwałości udało się odbudować miasto. zbudowały również centrum dowodzenia miastem, dzięki któremu mogły obserwować, czy nie zbliża się do niego zagrożenie, aby już nigdy więcej nie dopuścić do ataku Magnesów. Roboty postanowiły także wykonać osłonę antymagnesową, jednak nie wiedziały, który materiał nadawałby się do tego najlepiej. Testowały wszystko, dopóki nie odnalazły idealnego tworzywa, które uchroni je przed magnesami. Od tej pory roboty żyły w spokoju.

Pytania:

- Jak poruszały się roboty?

- Czego potrzebowały, aby ruszać się sprawniej?

- Czy istnieją na naszej planecie miasta robotów?

- Jakie budynki znajdowały się w mieście po odbudowaniu go na nowo?

3. Zabawa badawcza zainspirowana opowiadaniem „Przyciąganie, odpychanie”. Pomoce: magnes. Sprawdzenie za pomocą magnesu - jak magnes reaguje na różne materiały. Dziecko może przykładać magnes do czego chce i sprawdzać reakcje - czy magnes przyciąga dany przedmiot, czy odpycha, czy w ogóle nie reaguje.

Wniosek: magnes przyciąga przedmioty wykonane z metalu, a zatem roboty i ich miasto były metalowe, a tarcza antymagnesowa może być zbudowana z plastiku, papieru czy drewna.

4. Zajęcie plastyczne. Proponujemy, aby dziecko narysowało ilustracje do wysłuchanego opowiadania. Może wybrać fragment, który najbardziej zapamiętało, i spróbować przedstawić go, rysując kredkami.

5. Zabawa ruchowa „Kręta droga”. Ułożenie na podłodze za pomocą sznurka, liny, nici itp. krętą drogę. Im droga bardziej kręta, tym więcej zabawy. Dziecko stopa za stopą po linie pokonuje trasę.

6. Zabawa matematyczna. Wprowadzenie znaku „+”. Wcześniej wykonywane były zajęcie z dodawaniem bez znaku. Można wrócić do tych pytań lub samemu wymyślić np. W mieście robotów był 4 wysokie domy i 6 niskich. Ile razem buło domów w mieście robotów?  Na stole mogą układać za pomocą kredek, patyczków. Znak „+” można dziecku wydrukować lub napisać na małej kartce. Wcześniej dzieci również otrzymały cyfry - można  operować nimi jeżeli dziecko potrafi. Liczymy za pomocą konkretów. Ćwicząc można zacząć układać proste równanie. Można również przypomnieć znaki < ; > ; =.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny