Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Tajemnice komputerów i robotów 14-17.04.2020

Utworzono dnia 14.04.2020

Temat tygodnia : TAJEMNICE KOMPUTERÓW I ROBOTÓW 

(realizowany w dniach 14.04.2020 – 17.04.2020)

14.04.2020r. wtorek Mapa aktywności

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

- Zabawa : Domowe dźwięki. Rodzic pokazuje dzieciom różne urządzenia domowe ( np. czajnik, suszarka, komputer, odkurzacz, telewizor), dzieci nazywają je, próbują odtworzyć odgłosy jakie wydają. Dzieci mogą również podzielić na sylaby nazwy tych urządzeń, wyróżnić głoskę na początku i na końcu nazw urządzeń.

- Zabawa dydaktyczna: Poszukiwacze słów. Rodzic wypowiada słowo zaczynające się wybraną głoską, dziecko głośno powtarza to słowo, mówi jaką głoskę słyszy na początku i podaje słowo do pary czyli rozpoczynające się taką samą głoską np. zegar – zebra, słońce – słoń, mama – motyl, itd.

- Zabawa dydaktyczna: Mapa aktywności. Klasyfikowanie aktywności na korzystne i niekorzystne dla naszego organizmu. Rozmowy z dziećmi o tym, jak można wspólnie spędzać czas, jakie czynności można wykonywać z rodziną. (jeśli jest taka możliwość można w kolorowych gazetach poszukać i wyciąć obrazki przedstawiające różne czynności, które dzieci mogą wykonywać z rodziną np. rodzinny spacer, rodzina na rowerach, rodzina sprzątająca, oglądająca telewizję, układająca puzzle, klocki, dziecko malujące, rysujące, dziecko z książeczką , z telefonem, tabletem, grające na komputerze). Jeśli nie ma obrazków można tylko porozmawiać. Dzieci wypowiadają się co lubią robić najbardziej. Jeśli są obrazki przyklejają je na białej kartce jeśli nie ma obrazków przedstawiających te czynności, dzieci z pomocą rodzica mogą narysować na białej kartce tylko symbole np. rower, książka, telefon, puzzle, klocki, itp. W ten sposób tworzymy mapę czasu wolnego. Następnie można przeanalizować czynności ze względu na korzystne i niekorzystne dla naszego zdrowia. Jeśli jest wersja obrazkowa tych czynności dzieci rysują uśmiechniętą buźkę przy korzystnych a smutną przy niekorzystnych. Jeśli nie ma wersji papierowej tych czynności dzieci odrysowują od talerzyka 2 koła, wycinają je i rysują smutną i wesołą buźkę, następnie rodzic wypowiada nazwę czynności np. wspólne segregowanie  zabawek, a dziecko podnosi do góry odpowiednią buźkę.

- Praca ze zdjęciem. Pokazanie paluszkiem i łączenie  paluszkiem ilustracji, których nazwy rozpoczynają się tą samą głoską.( zdjęcie wyślę we wtorek rano – zdjęcia nie drukujemy, pokazujemy dzieciom na ekranie telefonu )

- Praca plastyczna: Mój czas z rodziną. Prosimy aby dzieci narysowały jak spędzają czas z rodziną, może to być ulubione zajęcie  dziecka z mamusią lub tatusiem.


 

15.04.2020r. środa Znamy się tylko z ekranu.

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

- Zabawa ruchowa: Postacie z bajek. Krótka rozmowa z dziećmi jakie znają  postacie z bajek np. Czerwony Kapturek, Wilk, Kopciuszek, Baba Jaga itd.,) wspólnie z dzieckiem ustalamy ruch charakterystyczny dla postaci np. wilk – skradanie się na palcach, Baba Jaga – latanie na miotle, Śpiąca Królewna – ułożenie się na plecach na podłodze, itp. Dziecko lub dzieci ( można zachęcić do zabawy młodsze rodzeństwo) tańczą lub biegają sobie po pokoju przy dowolnej muzyce, kiedy muzyka milknie rodzic wypowiada wybraną nazwę postaci, a dziecko wykonuje wcześniej ustalony ruch. Potem znowu muzyka i czynność powtarzamy kilka razy.

- Zajęcia dydaktyczne: Czy to prawda? Odróżnianie sytuacji realnych od fikcyjnych. Zadajemy dzieciom pytanie: Czy powinniśmy wierzyć we wszystko co zobaczymy i usłyszymy?  Można wykorzystać wszystkie wybrane przeze mnie filmiki czy bajeczki lub jedną bajeczkę pokazującą fikcję i jeden film pokazujący rzeczywistą sytuację.

 1. Auta: Bujdy na Resorach - Japoński Złomek  - https://youtu.be/Cgey-YfYirc

pytania pomocnicze : Czy auta mówią, czy mają zęby,  oczy, usta, czy tak jest tylko w bajce?

2. Reksio remontuje (1980) - seria: Reksio -  https://youtu.be/24Xi59t3S5U

pytania pomocnicze: Czy psy potrafią robić remont, czy oglądają gazety, czy potrafią posługiwać się młotkiem, czy rozmawiają przez telefon ? Co jest prawdziwe w tej bajce?

3. Polskie Linie Lotnicze LOT. Start samolotu LO3838 z Gdańska do Warszawy https://youtu.be/b6VLNSjIDMk

pytania pomocnicze: Czy samoloty naprawdę latają, czy to jest bajka? Czy ludzie potrafią latać?

4. Szkolenie nurkowe dla dzieci.  https://youtu.be/vCJq-ke1540

pytania pomocnicze: Czy można pływać pod wodą? Czy to bajka? Co jest potrzebne aby tak pływać ? Czy to jest bezpieczne?

- Praca ze zdjęciem. Określenie, która sytuacja na ekranie mogła się wydarzyć.  Pokazanie palcem zwierząt, które można zobaczyć naprawdę w Zoo lub w lesie, następnie pokazanie pozostałych postaci z pytaniem: gdzie można je zobaczyć?

( zdjęcia wyślę w środę  rano – zdjęcia nie drukujemy, pokazujemy dzieciom na ekranie telefonu )

- Poszukiwanie liter ż, Ż -  zapoznanie z obrazem graficznym litery ż, Ż z wykorzystaniem filmików:   https://youtu.be/OD7RNIb4l6E   oraz  https://youtu.be/eLANVg7IKBo

 Poszukiwanie liter ż, Ż w fragmentach artykułów gazet ( proszę się upewnić, czy są one adekwatne do zabawy i wieku dzieci). Zadaniem dzieci jest odnalezienie i zaznaczenie tych liter np. otoczyć literę ż, Ż pętelką. Po ukończeniu zadania gazetę można poskręcać w podłużne kawałki,  ułożyć z nich literę ż i przykleić ją na kartce. Należy zwrócić uwagę aby dzieci nie zapomniały o kropeczce, gdyż bez niej to przecież inna litera. ( jaka ?). Dodatkową kartę pracy  z literą ż dla chętnych dzieci i rodziców mających możliwości techniczne wyślę w środę.


 

16.04.2020r. czwartek Zabawy i gry komputerowe.

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

- Co to jest robot ? – burza mózgów. Rozmowy z dzieckiem lub z dziećmi ( do rozmowy można włączyć rodzeństwo) Co to są roboty?, Do czego służą roboty?, Gdzie można zobaczyć roboty?, W czym roboty mogą pomagać? Po rozmowie można zobaczyć bajeczkę edukacyjną: Mój przyjaciel Necio.  ( 2 odcinki )  https://youtu.be/Iai4XRxyNgs

- Nasze roboty. Zajęcia plastyczno – techniczne. Wykonanie robota z materiałów, które są w domu (pudełka po herbacie,  po butach, plastikowe butelki, nakrętki na butelki, rolki po papierze toaletowym, papierowe talerzyki itp.) Przed rozpoczęciem pracy dzieci określają jaką figurę przypomina dane opakowanie lub przedmiot wykorzystany do wykonania robota. Po wspólnym połączeniu elementów dzieci ozdabiają robota, rysują lub naklejają wycięte z papieru oczy,  nos, buzię. Następnie wymyślają imię dla swojego robota. Jeśli w domu jest problem z materiałami wyżej wymienionymi ( po świątecznych porządkach ) można wykonać płaskiego robota  z figur geometrycznych. Dzieci mogą znaleźć przedmioty w różnych kształtach (np. klocki ) i odrysować na kolorowym papierze lub kolorowej gazecie, wyciąć, ułożyć i przykleić  na  kartce.

- Karta pracy do wydruku: Plątanina zgubionych robotów. (Kartę wyślę przez naszego grupowego WhatsAppa) karta pracy jest tylko dla chętnych dzieci  i rodziców mających możliwości techniczne.

- Zabawy: Znajdź pary. Ćwiczenie pamięci z wykorzystaniem dowolnej gry Memory, którą dzieci posiadają w domu.


 

17.04.2020r. piątek Przygody duże i małe nie tylko na ekranie.

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

- Zajęcia matematyczne: Przeciwieństwa. Należy zgromadzić np. na dywanie kilka przedmiotów różnej wysokości, długości, ciężarze, wielkości. Dzieci przeliczają ile jest przedmiotów zgromadzonych na dywanie, porównują wysokości długości ciężar używając zwrotów: mniejszy - większy( np. mówiąc o misiach), dłuższy -  krótszy ( np. mówiąc o przygotowanych sznurkach różnej  długości), wyższe – niższe( mówiąc np. o dwóch różnych krzesłach)- można wykorzystać jeszcze zwroty: szeroki – wąski, gruby – chudy, w zależności od zgromadzonych materiałów.

- Ręce robota. Porównywanie długości. Można wykorzystać pocięte na różne długości sznurki lub kolorowe włóczki. Prosimy aby dzieci pokazały sznurek z którego byłaby najdłuższa ręka dla robota, najkrótsza. Jeśli sznurki są kolorowe można wykorzystać kolory np., jakiego koloru byłaby najkrótsza ręka itd.

- Robot z krainy figur. Dzieci przyglądają się wcześniej wykonanym robotom, przypominają, z jakich figur się składa, przeliczają je. Jeśli dzieci  w poprzednim dniu nie wykonały robota z  figur mogą go wykonać wycinając figury z papieru lub z gazety ( wykorzystując do odrysowywania klocki lub inne przedmioty w kształcie figur. Dzieci które wykonały robota oglądają bajeczkę  pt. Luluś – Narysuj mi robota.

https://youtu.be/K2J-m-iG8Vk.

Po obejrzeniu bajeczki próbują samodzielnie narysować robota. Po narysowaniu kolorują go . Mogą również narysować rodzinę robota lub całe miasteczko robotów, tak,  jak je sobie wyobrażają.

- Karta pracy do wydruku:  Dokończ rysować po śladzie, lub kolorowanka Robot (Karty wyślę przez naszego grupowego WhatsAppa) karta pracy jest tylko dla chętnych i mających możliwości techniczne.

- Domowa gimnastyka. Kręta droga - zabawa ruchowa, ćwiczenie równowagi. Należy dzieciom rozłożyć w pokoju lub na własnym podwórku sznurkową drogę. Im droga bardziej kręta i urozmaicona np. pod drzewami w ogrodzie,  lub pod stołem w domu tym więcej zabawy. Zadaniem dzieci jest iść śladem sznurka.

 

Dodatkowo będę przesyłać Państwu karty do ćwiczeń w czytaniu. Są to zadania głównie dla starszych dzieci. Jednak część dzieci młodszych  również bardzo dobrze sobie z nimi radziła, kiedy pracowaliśmy w przedszkolu. Dzieci młodsze mogą podkreślać lub otaczać pętelką wskazane przez rodzica literki. Przed przystąpieniem do zadania należy przypomnieć sobie z dziećmi poznane litery.

 

Zdaję sobie sprawę, że większość z Państwa pracuje, macie Państwo  także  swoje domowe obowiązki, dlatego zawarte powyżej treści to propozycje, które można realizować w całości lub wybiórczo. Nie chcę Państwa dodatkowo obciążać, dlatego z proponowanych aktywności wybierzcie Państwo to, co uznacie za stosowne. Życzę wspaniałych chwil na nauce i zabawie ze swoimi dziećmi. Do zobaczenia w przedszkolu.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny