Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dbamy o naszą planetę 20-24.04.2020

Utworzono dnia 20.04.2020

Temat tygodnia: Dbamy o  Ziemię naszą planetę.

(realizowany w dniach 20.04.2020 – 24.04.2020)

 

20.04.2020r Co to jest przyroda?

Formy: (propozycje dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym pomysłem)

- Słuchanie wiersza D. Gellner: Co to jest przyroda? (wiersz może przeczytać rodzic lub starsze rodzeństwo)

Co to jest przyroda?
- To drzewa i kwiaty, liście i woda.
Motyl nad łąką, biała stokrotka.
- Przyroda jest wokół, wszędzie ją spotkasz!
Ptak rozśpiewany, grające świerszcze ...
- Powiedzcie proszę, co jeszcze, co jeszcze?
- Kochaj przyrodę! Szanuj przyrodę!
Omijaj w lesie Sadzonki młode!
- Szanuj przyrodę! Kochaj przyrodę!
Kwiatom w doniczkach nie żałuj wody!
Dbaj o trawniki! Niech koło domu
będzie wesoło! Będzie zielono!

- rozmowa o treści wiersza z wykorzystaniem pytań:
Co to jest przyroda?,
Jak należy dbać o przyrodę?,
Dlaczego musimy dbać o przyrodę?.

- Rozwiązywanie zagadek:

1.Rośnie w lesie lub przy drodze, ma koronę oraz pień. Mogą na nim mieszkać ptaki, ludziom daje miły cień. (drzewo)

2.Kolorowe i pachnące, zakwitają wiosną. Można spotkać je na łące, w parku i w ogródku rosną.(kwiaty)

3. Służy do picia, służy do mycia, bez niej na ziemi nie byłoby życia. (woda)

4. Depczesz po niej codziennie, nie myśląc o tym zupełnie, że bez jej magicznej siły nie rosły by rośliny. (ziemia jako gleba)

5. Ono unosi w górę latawce i rozdmuchuje z mleczy dmuchawce. Chociaż dotknąć go nie możemy, to dzięki niemu oddychamy i żyjemy. (powietrze)

 

- po zagadkach jeszcze raz rozmowa i ustalenie, że drzewa, kwiaty,  powietrze, woda, to wszystko jest przyroda, środowisko w, którym żyjemy i które należy chronić.

 

- Wykonanie pracy pt. Przyroda wokół nas. Za pomocą materiałów, które są w domu (stare gazety, kartony, ścinki materiałów, farby, bibuły, plastelina, kolorowy papier) dzieci przedstawiają świat przyrody, jaki chciałyby mieć wokół siebie. Może to być las, swój dom w otoczeniu zwierząt i roślin, może dżungla, wszystko w zależności od pomysłu dzieci i pomocy rodzica.

 

- Słuchanie piosenki: Świat w naszych rękach.
 https://youtu.be/pRNtFXew_VE  
rozmowa o treści piosenki, próba śpiewania refrenu piosenki.

- Wykonanie zadania z karty pracy pt. Czego nie powinno być w lesie.
(kartę prześlę w poniedziałek na Whatsapp, jest ona dla chętnych dzieci i rodziców mających możliwości techniczne  wydruku)

 

- Obejrzenie filmiku pokazującego co stanie się gdy nie będziemy dbać o przyrodę.
Rady na odpady - bajka edukacyjna.
https://youtu.be/0WS8vo0iD2k

 


 

21.04.2020r Segregujemy odpady.

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

- Słuchanie piosenki: Świat w naszych rękach.
 https://youtu.be/pRNtFXew_VE  
próba śpiewania refrenu piosenki.

 

- Zabawa: Segregowanie śmieci. Do przeprowadzenia ćwiczenia należy zgromadzić pudło z kilkunastoma opakowaniami (coś z papieru - np. pudełko po herbacie, stare gazety, itp., coś z plastiku – np. butelki, coś z odpadów bio – np. skorupka jajka, ogryzek jabłka, gałązki, coś ze szkła) Dzieci zastanawiają się z jakiego materiału wykonano dane opakowanie i odkłada w osobne miejsce papier, plastik, odpady bio, szkło tworząc zbiory. Następnie dziecko przelicza śmieci w każdym zbiorze, określa, których śmieci jest najwięcej których najmniej, chętne dzieci mogą napisać na kartce liczbę śmieci w danym zbiorze, młodsze dzieci mogą określić ilość śmieci za pomocą kresek. (Pamiętajmy, że odpady muszą być czyste i bezpieczne dla dzieci – liczba opakowań każdego rodzaju niech nie przekracza 6)

- Zabawa: Do którego worka. Należy przygotować worki na odpady, które mamy w domu (żółty, niebieski, brązowy, biały lub zielony) Dzieci wrzucają zgromadzone śmieci do odpowiednich worków. Przy okazji rozmawiamy z dzieckiem o materiałach z  którego są zrobione nasze śmieci, ich pochodzeniu i możliwości ponownego wykorzystania. Gdy dziecko trzyma w ręce papier mówimy o papierze  (papier robi się z drewna, by go zrobić ścina się dużo drzew. Żeby nie wycinać tak dużo drzew w lesie należy zbierać papier do osobnych  worków i zostanie on przetworzony na nowe papierowe opakowania – to przetwarzanie nazywamy recyklingiem. Gdy dziecko trzyma plastikową butelkę,  metalową puszkę lub szklaną butelkę również podkreślamy, iż ze starych rzeczy możemy zrobić nowe.  Utrwalamy pojęcie recykling - czyli powtórne  przetwarzanie materiałów. Podkreślamy, że z odpadów zielonych tzw. bio (trawa, skorupki, gałązki, ogryzki) powstanie ziemia.

 - Wykonanie zabawki ekologicznejze zgromadzonych materiałów (mogą być opakowania z poprzedniego zadania) lub z  tego co jest w domu – rolki po papierze, gazet, butelek, wytłoczek po jajkach, starej rękawiczki lub skarpety bez pary, kleju, taśmy klejącej, farb, dzieci wraz z rodzicem wykonują wymyśloną  przez siebie lub zaproponowaną przeze mnie poprzez filmiki zabawkę. Dzieci z pomocą rodzica łączą ze sobą różnorodne materiały, ozdabiają kolorowym papierem, mazakami. Można wymyślić imię dla swojej zabawki. Oto przykładowe filmiki na zrobienie eko-zabawki z kanału YouTube:
https://youtu.be/AStAgINKgXE,

https://youtu.be/lR4GHErcCdw,  

https://youtu.be/MdB8DwcGMec,

https://youtu.be/K3OopZKvBnc,

 - Wykonanie zadań z karty pracy: Segregacja odpadów lub Co to jest recykling. Karty pracy są dla chętnych dzieci i rodziców mających możliwości  techniczne wydruku. (karty prześlę we wtorek na Whatsapp.)

 


 

22.04.2020r Dzień Ziemi.

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

- Słuchanie wiersza M. Przewoźniaka: Nasza Ziemia.

Ziemia, perła błękitna, Ziemia, perła zielona,
Piękna, mądra i czysta. Chroni nas i dba o nas.
Wielkim, żywym jest domem, roślin, zwierząt i ludzi.
Lecz nasz ludzki gatunek dom ten niszczy i brudzi!
Dymi komin, śmieć śmieci, ludzie lasy wycinają.
Ścieki płyną do rzeki, potem morza zatrują.
Spalin więcej i więcej. Giną lasy, zwierzęta.
Trzeba zrobić coś, prędzej! Kto o Ziemi pamięta?
Ziemio, perło błękitna, Ziemio, perło zielona,
Będziemy dbać o ciebie, Ty zadbaj także o nas.

- rozmowa o treści wiersza z wykorzystaniem pytań: Czyim domem jest ziemia?, W jaki sposób ludzie niszczą ziemię?, Dlaczego ziemia jest dla nas tak ważna?

- Wymyślanie życzeń dla Ziemi z okazji jej święta - burza mózgów. Można powiedzieć dzieciom, że ziemia dzisiaj choruje i potrzebuje naszej pomocy, jak możemy jej pomóc?,

 wspólne  śpiewanie piosenki: Świat w naszych rękach.
https://youtu.be/pRNtFXew_VE.

 

- Ćwiczenia gimnastyczne: Mali pomocnicy Ziemi.ćwiczenia koordynacji wzrokowo ruchowej. Do ćwiczeń wykorzystujemy stare gazety, dzieci na czas np. 2 min. zgniatają arkusze gazet w kule, po wyznaczonym czasie próbują przeliczyć ile kul udało im się zrobić i z odległości np. 2m. wrzucają kule do kosza. Przeliczają ile mieli celnych rzutów a ile jest obok kosza.

 

- Praca plastyczna: Nasza Ziemia. Wypełnianie farbami konturu ziemi z wykorzystaniem koloru zielonego i niebieskiego. Kontury do pomalowania prześlę w środę na Whatsapp. Jeśli nie ma możliwości wydruku można kontury ziemi odrysować z atlasu geograficznego lub po prostu dzieci mogą namalować lub narysować laurkę dla Ziemi z okazji jej święta.

 


 

23.04.2020r Chcemy, aby wokół było pięknie.

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

- Zabawy badawcze: Gdzie jest powietrze? Otworzenie w domu okna, zwrócenie uwagi na ruch firanki (powiew dostający się do pokoju)
Nawiązanie rozmowy nt. powietrza. Gdzie się znajduje powietrze?, Czy ma kolor?, Czy ma jakiś kształt?, W jaki sposób można poznać, że znajduje się wokół nas?
Proponuję wykonanie kilku zabaw ukazujących obecność powietrza.

- Nadmuchiwanie balonów - obserwacja ich powiększania się, wypuszczanie powietrza z balonów w kierunku własnej twarzy,

- Obserwacja poprzez okno poruszających się na wietrze drzew,

- Wciąganie powietrza do płuc i wydychanie przez słomkę do napojów do kubeczka z wodą – obserwacja powstających bąbelków,

- Dmuchanie na paski bibuły lub nitki zawieszone na kredce lub drewienku.

Wszystkie te zabawy mają uświadomić dzieciom, że powietrza nie można zobaczyć, ani powąchać, lecz można je poczuć kiedy porusza się jako wiatr. Należy podkreślić znaczenie powietrza dla życia ludzi  i zwierząt. Można też zadać dzieciom pytanie Co zanieczyszcza powietrze? I porozmawiać o tym. (kominy zakładów, samochody, ludzie kiedy palą śmieci.) Co robić aby powietrze było czyste?

 

- Słuchanie wiersza M. Buczkówny: Tylko jeden raz.

Chcą żyć, jak i ty żyjesz, wszystkie na świecie zwierzęta,
i mrówki, i żaby, i żmije, i pszczoła wiecznie zajęta.

Przypatrz się z bliska dżdżownicy, biedronce, jak kropki liczy,
jaskółce, jak gniazdo buduje, jak pająk rozsnuwa sieci.

I paź królowej - motyl - niech fruwa tęczowo - złoty,
i ślimak środkiem dróżki, niech pełznie, wystawia różki…

Niech skacze pasikonik, niech świerszczyk w trawie dzwoni…
Dla nich kwitnie łąka, dla nich rośnie las. Chcą żyć jak Ty na czystej ziemi przez cały czas.

 

- Rozmowa o treści wiersza. Jakie zwierzęta występowały w tym wierszu? – Kiedy dzieci wymieniają kolejno zwierzęta, prosimy aby podzieliły nazwy zwierząt na sylaby np. ża- by, aby wymieniły co występuję na początku i na końcu w nazwach zwierząt, dzieci mogą również dzielić na głoski słowa 3 lub 4 głoskowe, np. ż-a-b-a, l-a-s, Zadajemy również dzieciom pytanie na jakiej ziemi  chcą żyć zwierzęta?

 

- Ś jak ślimak. Zabawy z literą ś. Zadajemy dzieciom pytanie – zagadkę: Jakie to zwierzę które  występowało w wierszu, jest bardzo powolne i nosi swój dom na grzbiecie. ŚLIMAK.

 -  Co słychać na początku w słowie ślimak?

 -  Czy znacie inne słowa rozpoczynające się głoską ś? (można pomóc dziecku wymyślając zagadki np. pyszny fioletowy owoc, spada zimą z nieba itp.) przykładowe słowa: świnia, śledzie, świat, świeca, śruba, śrubokręt, świerszcz, śmieci. Próby szukania słów z literą ś na końcu lub w środku. Jest to trudne zadanie, więc można dzieciom podpowiedzieć poprzez krótkie zagadki lub obejrzeć filmiki, tam występują te słowa.

(przykładowe słowa: ośmiornica, ryś, pierścionek,)

 

- Pokaz litery ś, Ś drukowanej i pisanej z wykorzystaniem filmików na kanale YouTube:
https://youtu.be/nOAo-cLXf1g,  
https://youtu.be/Z7F4_HdPnlg
https://youtu.be/qJBi25CzSlc,

 

- Wyklejanie z plasteliny lub z kolorowego papieru ślimaka – ugniatanie plasteliny w celu jej zmiękczenia, rozwałkowanie na długiego węża, zwijanie tak, aby uformować koło. Gotowe koło - muszla ślimaka przyklejamy na kartkę papieru A4, dorysowujemy nogę wraz z głową i czułkami. Wokół ślimaka rysujemy piękny świat- słońce chmury, kwiaty, drzewa, może rodzinkę dla ślimaka. Można również próbować z rozwałkowanej plasteliny tworzyć literkę ś małą i wielką.

 

- Jeśli nie ma plasteliny dzieci mogą wykonać ślimaka z papieru. Odrysowujemy na papierze wykorzystując jako wzór koła pokrywki od słoika, kubki lub klocki różnej wielkości. Koła dzieci wycinają i naklejają na kartkę zaczynając od największego. Po naklejeniu kół rysują nogę z głową i czułkami, oczy i dorysowują mu piękny świat. Literkę ś można wówczas poukładać z wełny lub sznurka.

 

- Wykonanie zadań z karty pracy: Litera ś. Karty pracy są dla chętnych dzieci i rodziców mających możliwości  techniczne wydruku. (karty prześlę w czwartek na Whatsapp)

 


 

24.04.2020r Kolorowy świat.

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

- Wspólne  śpiewanie piosenki Świat w naszych rękach.
https://youtu.be/pRNtFXew_VE.

 

- Zabawa dydaktyczna: Matematyczne biedronki. Do zabawy można przygotować z dziećmi liczmany biedronki. Rysujemy 10 kół o średnicy np. szklanki, dzieci wycinają koła i na nich w bardzo prosty sposób rysują biedronki – koło podzielone na pół i pokolorowane na czerwono, na nim kropki – na każdej inna liczba kropek, od 1 do 10. Do koła dzieci dorysowują  6 nóżek i czułki. Jeśli dzieci nie będą wykonywać biedronek, można do ćwiczeń wykorzystać to co jest w domu np. plastikowe korki od butelek i na nich można narysować markerem kropki. Jeśli  jest w domu zielony papier dzieci mogą  również wyciąć 3 duże liście, jeśli nie ma papieru do ćwiczeń wykorzystamy np. talerze.

 

- Ćwiczenia w liczeniuzadajemy dzieciom polecenie np. połóż na pierwszym liściu lub talerzu  3 biedronki, na drugim 2 biedronki, a na trzecim talerzu lub liściu 5 biedronek. (umawiamy się wcześniej z dziećmi, że korki to na niby biedronki.)  Zadajemy pytanie: ile razem jest biedronek?, itd. Dzieci mogą również wskazywać gdzie jest najmniej, najwięcej biedronek. Można również wykonać inne ćwiczenie np. na pierwszym talerzu połóż biedronkę która ma 5 kropek, na drugim talerzu biedronkę, która ma 8 kropek a na trzecim biedronkę, która ma 10 kropek. Która biedronka ma najwięcej kropek, na którym talerzu ona leży. itd.

 

- Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniudo ćwiczeń wykorzystujemy biedronki z poprzedniego ćwiczenia, korki lub po prostu klocki. Dzieci układają liczmany przed sobą i ilustrują za ich pomocą treść zadań wypowiadanych przez rodzica np. Nad łąką fruwało 5 biedronek- dzieci układają przed sobą 5 klocków korków lub papierowych  biedronek tzw. liczmanów, potem przyfrunęły jeszcze 3 biedronki – do swoich pięciu dosuwają jeszcze 3. Ile biedronek teraz fruwa nad łąką? Itd. Kiedy poćwiczymy dodawanie, zadajemy dzieciom polecenie np. Nad łąką fruwało 6 biedronek- dzieci układają 6 liczmanów, 3 biedronki odfrunęły – dzieci odsuwają 3 liczmany. Ile biedronek zostało? Itd.

 

- Wykonanie zadań z karty pracy: Biedronki. Karty pracy są dla chętnych dzieci i rodziców mających możliwości  techniczne wydruku. (karty prześlę w piątek na Whatsapp)

 

- Wykonanie biedronki lub innego zwierzątka - mieszkańca łąki z rolki po papierze toaletowym.

Przykład zwierząt z rolki na filmikach

https://youtu.be/UohDHJAy25Q
lub
https://youtu.be/Do6SQtCWy5g    
można oczywiście wykonać je według własnego pomysłu.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny