Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Adaptacja

Utworzono dnia 28.06.2023

Adaptacja dzieci nowoprzyjętych – to bardzo ważny temat w każdym przedszkolu.

Obecnie w związku z dużą ilością zapisanych dzieci z całej gminy na miesiąc sierpień w Przedszkolu w Pietrowicach Wielkich,

adaptacja odbywa się w ostatnie 2 dni przed 01.09 od godz.10.00 do 12.00

w obecnym roku 2023 to dni 30.08 - środa  i  31.08 - czwartek

 

ZASADY ADAPTACJI:

  1. Adaptacja nie jest obowiązkowa.
  2. Jest propozycją, która obejmuje wstępne zapoznanie, oswojenie dzieci z budynkiem przedszkola, salą przedszkolną, toaletą, szatnią, placem zabaw.
  3. Rodzic pozostaje z dzieckiem przez cały czas adaptacji, nie jest to pozostawienie dziecka samego, korzystanie z posiłków, poznanie planu dnia, rówieśników, nauczycieli…. To wszystko odbywa się od dnia 01.09!
  4. Adaptacja czasem powoduje skojarzenie dla dziecka, że mama zawsze będzie z nim tutaj przychodzić, skoro jest na adaptacji razem z nim. Prosimy tłumaczyć dziecku, oswajać, że w przedszkolu będzie sam, ponieważ przedszkole jest dla dzieci, ale zawsze mama przyjdzie go odebrać.
  5. Od dnia 01.09 - dziecko w szatni żegna się z rodzicem, który przekazuje dziecko wychowawcy, ubrania na zmianę zostawia w szatni, w podpisanej reklamówce
    w półce dziecka (ubranka najlepiej w woreczku z sznurkiem, podpisanym np. flamastrem. Papcie dziecka również podpisane flamastrem).
  6. Rodzic nie zostaje w sali z dzieckiem ! Inne dzieci, które zostały bez rodziców, jeśli zobaczą innego rodzica w sali z dzieckiem - zaczynają płakać, ponieważ on jest sam bez rodziców, a z innym dzieckiem jest jego mama lub tato. Jeśli dziecko nie będzie umiało się uspokoić bez rodziców, będzie długo płakać - poinformujemy telefonicznie rodziców, będziemy w kontakcie z rodzicami.

Adaptacja jest dłuższym procesem, nie da się jej zrealizować w kilka dni, w oderwaniu od porządku i organizacji codziennego życia przedszkolnego.
Dziecko potrzebuje czasu, aby się przyzwyczaić i  stałości, szczególnie w nowym miejscu, a zapewniona jest ona przez pobyt w swojej sali, ze swoimi rówieśnikami, nauczycielami i opiekunami. Takie warunki można zapewnić od dnia 01.09 i wtedy  nasze dzieci mogą poczuć się w przedszkolu jak w drugim domu !

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 274

W poprzednim tygodniu: 441

W tym miesiącu: 26

W poprzednim miesiącu: 1845

Wszystkich: 95039