Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wkrótce wakacje 22-25.06.2020

Utworzono dnia 21.06.2020

Witam wszystkich bardzo serdecznie

          "Wkrótce wakacje" to nasz temat tygodnia.

Jest to nasz ostatni plan zajęć do nauki zdalnej.

Dziękuję za dobrą współpracę i gratuluję wszystkim wytrwałości.

Wspólnie wytrwaliśmy już prawie do końca. Nie było i nie jest łatwo. Wszyscy wierzyliśmy, że jeszcze się zobaczymy na normalych zajęciach w naszej sali Pszczółek...jednak do tego nie doszło.

 Miejmy jednak nadzieję, że ten ostatni tydzień będzie już słoneczny i pachnący latem :)

Życzę Wam przyjemnego tygodnia, gdyby były jakieś pytania jestem do Waszej dyspozycji.

Trzymajcie się cieplutko

 

                                                                         Buziaczki robaczki ;-)

                                                                           Pani Iwonka

 

Tygodniowy plan zajęć do nauki zdalnej w grupie “Pszczółek”
w czasie od 22.06 do 26.06.2020

 

 

Temat tygodnia: Wkrótce wakacje

 

Data: 22.06 poniedziałek

Temat dnia: Lato zaprasza nas do zabawy

Formy:

Zabawy ruchowe:

Na plaży – zabawa naśladowcza. Dziecko wykonuje polecenia rodzica:

Rozglądamy się w prawo i w lewo, patrzymy, ile ludzi jest na plaży (skręty tułowia), rozkładamy koc (skłony w przód na wyprostowanych nogach),

machamy do znajomych płynących motorówką (podskoki obunóż z wyciągniętymi ramionami w górę), zbieramy muszelki (poruszanie się w różnych kierunkach w pozycji kucającej), turlamy się po piasku.

Póżniej zamiana ról. Rodzic wykonuje polecenia dziecka.

Plażowa piłka – zabawa z elementem rzutu. Dziecko stoi w parze z rodzicem lub rodzeństwem i rzucają do siebie piłkę. Można sobie wyobrazić, że piłka jest gorąca od słońca i wtedy szybko ją sobie podajemy, lub mokra od wody i piasku i klei się nam do rąk...

Plażowe turlanie – zabawa wzmacniająca mięśnie tułowia. Kładziemy się na brzuchu w parze z rodzicem/rodzeństwem naprzeciwko siebie. Jedna osoba z pary trzyma piłkę, unosi tułów i turla piłkę do towarzysza zabawy, starając się tak wykonać ruch, aby piłka trafiła precyzyjnie do drugiej osoby z pary. Podajemy sobie nawzajem piłkę.

Jak spędzamy wakacje – pogadanka, wdrażanie dziecka do wypowiadania się całym zdaniem i tworzenia dłuższych wypowiedzi na zadany temat.

Rodzic pyta dziecko, gdzie można spędzać wakacje? (w górach, nad morzem, w lesie, u babci, nad rzeką, nad jeziorem), co można w tych miejscach robić, które  z wakacyjnych miejsc wypoczynku jest najlepsze, najciekawsze i dlaczego. Dziecko opowiada o swoich wakacyjnych doświadczeniach, marzeniach.

Według możliwości, o ile są w domu to zachęcam do oglądania przewodników turystycznych, atlasów przyrodniczych, starych katalogów z wycieczkami, obrazkami prezentującymi różne krajobrazy Polski, zagranicy... Można również oglądać ciekawe/wymarzone miejsca podróży wakacyjnej w internecie.

Na koniec rodzic pyta dziecko o sposoby podróżowania podczas wakacji (wycieczki piesze, pociąg, samochód, rower, autokar, łódź, samolot).

Pakujemy plecak – zabawa dydaktyczna, rozwiązywanie zadań w „Kartach pracy”. Rodzic pyta dziecko, co każdy musi zabrać ze sobą, gdy jedzie na wakacje. Dziecko podaje różne propozycje. Zastanawiamy się, czy dana rzecz jest rzeczywiście niezbędna w podróży. Następnie rodzic pokazuje dziecku przygotowane wcześniej przedmioty, a dziecko nazywa je, określając, do czego służą, zastanawia się, czy dana rzecz bardziej przyda się nad morzem, w lesie czy w górach i w jakich sytuacjach.

Proponowane przedmioty: latarka, sznur, mapa, telefon komórkowy, czapka  z daszkiem, butelka z wodą, parasol.

Po skończonej rozmowie, dziecko wykonuje zadania w Kartach pracy nr 4, str 74- 75: pokonuje labirynt, słucha czytanego przez rodzica tekstu i wkleja pojazdy we właściwej kolejności, rysuje po śladzie i koloruje plecak, wybiera przedmioty do spakowania i uzasadnia swój wybór.

 


 

Data: 23.06 wtorek

Temat dnia: Wakacji nadszedł czas

Formy:

Światełko w tuneluzabawa ruchowa. Rodzic zasłania okna, aby w pokoju było ciemno. Zapala latarkę i kieruje światło w różne miejsca na podłodze. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze przemieszczanie się w kierunku świetlnego punktu. Na koniec zabawy  rodzic wyjaśnia znaczenie powiedzenia „światełko w tunelu”: Światełko w tunelu pokazuje wyjście, drogę, kierunek, w którym powinniśmy iść. Podczas ciemnej nocy i sztormu takim światełkiem może być światło latarni morskiej. Światełkiem w tunelu nazywamy też coś, co przynosi nadzieję na lepszą przyszłość, na wyjście z ciężkiej sytuacji, np. na pokonanie choroby.

Tak czy nie – zasady bezpiecznych wakacji – pogadanka na temat zasad bezpieczeństwa, rozwijanie myślenia. Rodzic podaje zdania opisujące różne zachowania podczas wakacji, a dziecko odpowiada „tak” – jeśli zdanie opisuje prawidłowe zachowanie i „nie” – jeśli jest nieprawidłowe. Każde omawiane zdanie można z dzieckiem przedyskutować, zapytać  o jego osobiste doświadczenia, poprosić o rady dla innych osób, które wybierają się na wakacje.

Propozycje zdań:

Skórę smarujemy kremem z filtrem. Tak czy nie?

Na górskie szlaki wybieramy się w klapkach. Tak czy nie?

Na wycieczkę łodzią lub kajakiem zakładamy kapok. Tak czy nie?

Możemy zostawić bagaż bez opieki w dowolnym miejscu. Tak czy nie?

W czasie burzy chronimy się pod drzewem. Tak czy nie?

Kąpiemy się tylko na wydzielonych, strzeżonych kąpieliskach? Tak czy nie?

Odmawiamy, gdy nieznajoma osoba chce nas czymś poczęstować. Tak czy nie?

Gdy jest bardzo gorąco, wchodzimy szybko do zimnej wody? Tak czy nie?

W górach chodzimy tylko po wyznaczonych szlakach. Tak czy nie?

W słoneczny dzień nosimy nakrycie głowy. Tak czy nie?

Do jazdy na rowerze zakładamy kask. Tak czy nie?

W upalne dni pijemy dużo wody. Tak czy nie?

Po pikniku w lesie zostawiamy śmieci na trawie. Tak czy nie?

Latarnia – rozmowa na podstawie tekstu opowiadania W. Widłaka, wdrażanie do uważnego słuchania. Rodzic czyta opowiadanie.

"Latarnia"

Dzień dobry, nazywam się Wesoły Ryjek. Dziś rano tata powiedział: – Ryjku, wybierzemy się na latarnię morską. A przynajmniej tak to zrozumiałem. – Nie wiedziałem, tato, że są specjalne morskie latarki – powiedziałem. – A po co? A są jakieś specjalne górskie? Albo jeziorskie… jeziorne… jeziorowe? W czym się różnią? Czy mają… Miałem bardzo wiele pytań, ale tata zamachnął rękami tak jak wtedy, kiedy obok nas latała osa. – Ryjku, to nie latarka, tylko latarnia – powiedział. – Latarnia morska jest duża i trzeba się na nią wdrapać. Zresztą sam zobaczysz. No więc zapytałem jeszcze tylko, czy możemy zabrać ze sobą mojego żółwia przytulankę, żeby on też zobaczył tę duża latarnię, na którą trzeba się wdrapać. Tata się zgodził i więcej już o nic nie pytałem, choć byłem bardzo ciekaw. Do latarni trzeba było dojechać, a potem dojść przez las, a potem trochę się wdrapywać pod górkę. – Tato, daleko jeszcze? – zapytałem. – Bo mój żółw już by chciał dojść. – Powiedz żółwiowi, że już całkiem blisko – powiedział tata, a ja się zdziwiłem, bo oprócz drzew nie widziałem przed sobą nic dużego, na co można by się wdrapać.

Wtedy przed nami nagle się coś pojawiło. Jakby dom z cegły, tylko okrągły. – Spójrz  w górę – powiedział tata. Spojrzałem. Latarnia była rzeczywiście wielka. Wyglądała trochę jak ogromny komin, a trochę jak wieża na zamku, który kiedyś zwiedzaliśmy. – A gdzie ta latarnia ma żarówkę? – zapytałem. I wtedy właśnie się okazało, że do żarówki trzeba się wdrapać na górę. Szliśmy i szliśmy po schodach, które ciągle się kręciły i nie mogły przestać, aż mnie też się zaczęło kręcić w głowie. Na szczęście tata wziął mnie wtedy na ręce i wszystko się odkręciło, tak jak trzeba. Tak to już jest z moim tatą. A na górze sam nie wiem, co było ciekawsze – wielka żarówka (co prawda zgaszona, bo był dzień), czy widok z malutkich okienek. – Widzisz morze, Ryjku? – pytał tata. – A drzewa? Jest ich też całe morze. A tam gdzieś, w tamtą stronę, jest nasz dom. – Dom! – zawołałem. – Ojej, domu nie widzę. Dziś dowiedziałem się, po co budowano latarnie morskie. Po to, żeby każdy – nawet z daleka i nawet w najgorszą burzę – mógł trafić do domu. I wiecie, co? To działa. Nie wiem dokładnie jak, ale w każdym razie my też trafiliśmy do naszego domu!

Źródło: Wojciech Widłak, „Latarnia” [w:] „Wesoły Ryjek i lato”, Media Rodzina, Poznań 2017

 

Rodzic zadaje pytania sprawdzające rozumienie treści:

Gdzie Wesoły Ryjek wypoczywał z tatą?

Dokąd tata zabrał Wesołego Ryjka?

Do czego służą latarnie morskie?

Co się znajduje na samym szczycie latarni?

Co było widać przez małe okienka?

Jeśli jest możliwość, ogladamy na google zdjęcia różnych latarni.

Przydatne informacje:

Latarnie morskie to znaki nawigacyjne, wskazujące drogę. Wyglądają jak wysokie wieże z małymi okienkami. Budowane są na brzegach mórz i bardzo dużych jezior. Wysyłają sygnały świetlne, a w czasie gęstej mgły, gdy światło jest mało widoczne – również sygnały dźwiękowe. Obecnie większość latarni jest zautomatyzowana, ale dawniej mieszkali w nich latarnicy, którzy o zmroku zapalali lampy latarni. W odległych czasach, kiedy nie było jeszcze latarni, na skalnych brzegach mórz rozpalano wielkie ogniska. Najwyższa polska latarnia znajduje się w Świnoujściu. Jest zbudowana z cegły. Na jej szczyt prowadzi aż 308 schodków.

Latarnia morska – konstruowanie latarni z papierowych kubeczków i małych pudełek. Dziecko z pomocą rodzica wykonuje model latarni morskiej, sklejając ze sobą pudełka, rolki i papierowe kubeczki. Zwracają uwagę na to, aby najniżej były największe elementy, a wyżej – coraz mniejsze. Całość można pomalować dowolną farbą. Gdy farba wyschnie, można dorysować czarnym flamastrem okna, drzwi i inne drobne elementy.

Karty pracy nr 4, str. 76-77


 

Data: 24.06 środa

Temat dnia: Już lato woła nas

Formy:

Po łące biega lato – słuchanie piosenki i rozmowa na temat jego treści.

Rodzic zaprasza dziecko do rozmowy: Jaką mamy teraz porę roku? Jakie zmiany zaszły w przyrodzie? Czy wiesz, jakie zmiany zachodzą latem w parku, lesie i na polu? Posłuchajcie uważnie piosenki i zastanówcie się, w jakim miejscu – zgodnie z piosenką – można spotkać lato  https://www.youtube.com/watch?v=MaKPsYlzQkY

Po wysłuchaniu piosenki rodzic prosi dziecko o opowiedzenie, gdzie można spotkać lato.  Dziecko próbuje śpiewać piosenkę.

Obrazy lata – ćwiczenie spostrzegawczości, logicznego myślenie.

Rodzic kładzie na stoliku różne obrazki, a dzieci wyszukują wśród nich te, które kojarzą się z latem, np. motyle, słońce, muszla, morze, wiaderko i łopatka, rower, leżak, maliny, truskawki, kwiaty, zieleń, biedronka, okulary, wiśnie. Dziecko wybiera kilka obrazków i opisuje swój wybór. Nie ma tu jednej właściwej odpowiedzi. Jeśli dziecko potrafi uzasadnić swój wybór – każda odpowiedź jest właściwa.

Moje wakacyjne marzenia – swobodne wypowiedzi dziecka.

Dziecko opowiada o swoich wakacyjnych marzeniach, opisuje miejsca, w które chciałoby pojechać, mówi o tym, co by tam robiło i kto pojedzie razem z nim, zdradza, jakim środkiem lokomocji będzie podróżować. Rodzic zwraca uwagę, żeby dziecko poprawnie formułowało zdania i używało czasowników w czasie przyszłym w formie osobowej.

Dzień dobry, witam was – nauka rymowanki na pamięć, zadania z Kart pracy nr 4, str 78-79. Chętne dzieci uczą się na pamięć rymowanki z Kart pracy. Gdy zaczną powtarzać słowa bezbłędnie, rodzic zachęca, aby dziecko powiedziało rymowankę tak, jakby mówiło do niemowlęcia, próbując je rozweselić. Następnie dziecko zmienia intonację, wypowiadając rymowankę jak robot i jak czarodziej rzucający zaklęcie. Po skończonej zabawie z rymowanką, dziecko opisuje obrazek w Kartach pracy. Rodzic zachęca, aby używało słów określających położenie: „w”, „nad”, „pod”, „z prawej strony”, „z lewej strony”. Dziecko odczytuje również wyrazy umieszczone na rysunku, przelicza w nich sylaby i otacza pętlą wyrazy trzysylabowe. Następnie rysuje szlaczek, powtarzając wcześniej poznaną rymowankę. Na kolejnej stronie dziecko wykonują zadanie w „Kartach pracy”: odczytują wszystkie zdania, dopasowują do nich obrazki, rysują brakujący obrazek.


 

Data: 25.06 czwartek

Temat dnia: Wakacyjna matematyka

Formy:

Panie Rekinie, czy możemy przepłynąć przez morze? – zabawa ruchowa.

Rodzic wyznacza linami dwa brzegi morza. Rodzic stoi w morzu i jest rekinem. Dziecko znajduje się na jednym brzegu i pyta: Panie rekinie, czy mogę przepłynąć przez morze? Rekin odpowiada: Tak, jeśli masz coś w kolorze… i wymienia kolor. Jeśli dziecko ma coś w tym kolorze, może spokojnie zrobić krok na drugi brzeg. Jeśli nie ma nic w danym kolorze, dziecko musi dotrzeć w taki sposób, by nie złapał go rekin. Złapane dziecko zostaje rekinem. Kolory można podawać w języku niemieckim, w ramach przypomnienia.

 

Morskie memory – zabawa na spostrzegawczość. Dziecko dzieli kartkę A4 na 8 części, na każdej parze rysuje taką samą muszlę. Rodzic zbiera prace, miesza je i układa na podłodze obrazkami do dołu. Dziecko kolejno wskazuje po jednej parze obrazków, szukają par.

 

Odcienie morza – mieszanie kolorów i rozcieranie plasteliny, zabawa doskonaląca siłę  i sprawność dłoni, utrwalanie prawidłowego kierunku pisania. Potrzebna będzie plastelina w kolorze: niebieskim, białym, fioletowym i zielonym. Dziecko ugniata jedną kulkę  z niebieskiej plasteliny oraz po jednej kulce z połączenia niebieskiej z każdym  z pozostałych kolorów. Za każdym razem więcej jest niebieskiej plasteliny a dodatek drugiego koloru jest niewielki. Rodzic zwraca uwagę na konieczność starannego wymieszania kolorów. Gdy kulki są gotowe, dziecko porównuje ich odcienie. Następnie rozciera każdą kulkę na kawałku tektury. Za każdym razem kieruje ruch od lewej do prawej strony. Różne kolory niebieskiego łączą się i nachodzą na siebie. Gdy plastelina jest równomiernie roztarta na całej tekturce i pokrywa ją cienką warstwą, dziecko rysuje w niej fale za pomocą wykałaczki, pamiętając o rysowaniu od lewej do prawej strony.

Klasy – zabawa ruchowa z elementem skoku.

Dziecko samodzielnie projektuje i rysuje klasy, zapisuje cyfry, wybiera przedmiot do rzucania i określa sposób skakania.

Doskonalenie umiejętności liczenia, rozwiązywanie zadań w Kartach pracy nr 4, str. 80 - 81.

Poznanie liczby „20”.  Dziecko rozumie, czym jest liczba „20” – sprawnie liczy, posługując się liczebnikami porządkowymi i głównymi w zakresie 20, porównuje liczby w zakresie 20. 

Karty pracy nr 4, strona 94 – zapoznanie się z obrazem graficznym liczby „20”, dziecko opisuje jej wygląd, podaje, z jakich cyfr się składa. Następnie wykonuje 20 kroków do przodu, do tyłu, 20 razy klaszcze, skacze, uderza dłonią w podłogę.

W „Kartach pracy” dziecko liczy i koloruje koraliki, wkleja właściwy zapis. Rysuje po śladzie palce u rąk i stóp, według poleceń.

Karta pracy nr 4, str. 95 – utrwalanie poznanych liter i liczb

 


 

Data: 26.06 piątek

Temat dnia: Żegnaj przedszkole

Formy:

Wakacyjne rady – wysłuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści. Rodzic mówi: Żeby wakacje były przyjemne i bezpieczne, musimy zachowywać się w odpowiedni sposób. Posłuchaj wiersza z wakacyjnymi radami i postaraj się je zapamiętać.

„Wakacyjne rady“

            Wiera Badalska

Głowa nie jest od parady,

służyć ci musi dalej.

Dbaj więc o nią i osłaniaj,

kiedy słońce pali.

Płynie w rzece woda

chłodna, bystra, czysta,

tylko przy dorosłych

z kąpieli korzystaj.

Jagody nieznane,

gdy zobaczysz w borze:

Nie zrywaj! Nie zjadaj! –

bo zatruć się możesz.

Urządzamy grzybobranie,

jaka rada stąd wynika:

Gdy jakiegoś grzyba nie znasz,

nie wkładaj go do koszyka.

Biegać boso jest przyjemnie,

ale ważna rada:

– idąc na wycieczkę pieszą

dobre buty wkładaj!

 

Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat treści wiersza. Prosi o wymienienie i omówienie wszystkich rad, które się w nim znalazły, dziecko notuje je w dostępny sposób (rysuje lub pisze), po skończeniu dziecko proponuje i notuje inne wakacyjne rady.

Przestrzegaj zasad – rozmowa na temat bezpiecznego zachowania podczas wakacji. Przypomnienie numerów alarmowych: 112, 999, 998, 997. Rodzic rozkłada na podłodze ilustracje i przypomina zasady dotyczące bezpiecznego zachowania podczas wakacji.

Słuchanie piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

Wspomnienia z przedszkola – swobodne wypowiedzi dziecka. Dziecko opowiada o tym, co się najbardziej podobało w przedszkolu, za czym będzie tęsknić, o czym chciałoby pamiętać, czego nie lubiło, jak wyobraża sobie szkołę, jakie miłe wspomnienia z przedszkola zabiorze ze sobą do szkoły.

Chętne dzieci mogą narysować swoje wspomnienia z przedszkola i wysłać zdjęcie na grupę WhatsApp Pszczółek.

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny