Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Duże i małe rodziny w akcji 18-22.05.2020

Utworzono dnia 17.05.2020

Witam wszystkich bardzo serdecznie

Zachęcam do zapoznania się z nowym tematem tygodnia.
W tym tygodniu przybliżamy sobie tematy o rodzinie.

Wiem, że obecna sytuacja wymaga od Was drodzy rodzice i  kochane dzieci wiele sił i zaangażowania.
Cieszę się z każdego Waszego zdjęcia i dziękuję za pozdrowienia na naszej grupie
WhatsApp Pszczółek.
Mam nadzieję, że wkrótce się zobaczymy i wszystko wróci do normalności.

Życzę dużo zdrówka i do szybkiego zobaczenia

 

Tygodniowy plan zajęć do nauki zdalnej w grupie “Pszczółek”
od 18.05 do 22.05.2020

Temat tygodnia: Duże i małe rodziny w akcji

Data: 18.05 poniedziałek

Temat dnia: Rodziny duże i małe – wszystkie są wspaniałe

Formy:

"Rodzinny spacer" - ćwiczenia gimnastyczne w formie opowieści ruchowej.

Rodzic czyta tekst i wspólnie z dzieckiem wykonuje przypisane ruchy.

Ćwiczenia wykonujemy w skarpetkach lub boso.

Rodzina wybrała się na długi spacer. Rodzice zdecydowali, że wszyscy pojadą rowerami (kładziemy się na plecach i unosimy nogi). Droga prowadziła pod górę, więc na początku było bardzo ciężko (powoli poruszamy uniesionymi nogami, wykonując "rowerki"). Ale za górką pojawił się łagodny zjazd i rowery przyśpieszyły (kręcimy coraz szybciej). Gdy dojechali na skraj lasu, zsiedli z rowerów i w dalszą drogę wybrali się pieszo. Dzieci biegły, zachwycone leśną ścieżką (wstajemy, biegamy wkoło). Ale najmłodszy brat nagle się rozpłakał (zatrzymujemy się i stajemy w rozkroku). Rodzeństwo zaczęło więc go rozśmieszać, robiąc zabawne "a kuku" (wykonujemy skłony do przodu). Jakież było zdziwienie, gdy w pewnym momencie na ścieżce pojawiły się przewrócone kłody drzew. Trzeba było przejść pod nimi (pełzamy po dywanie). A potem przeskoczyć przez niewielki strumyk (skaczemy obunóż do przodu). Ścieżka bardzo się zwęziła (idziemy, stawiając stopę za stopą). Mama powiedziała, że słychać dzięcioła. Wszyscy więc przystanęli i nasłuchiwali to z jednej, to z drugiej strony (stoimy w rozkroku i robimy skręty tułowia). W pewnym momencie las się skończył. Pojawiła się łąka. Trawy były już naprawdę wysokie, więc trzeba było podnosić wysoko nogi (spacerujemy po kole, wysoko unosząc kolana). Na skraju łąki dzieci oznajmiły, że czas na odpoczynek. Wszyscy więc rozłożyli koc i usiedli (siadamy na kocyk). Nagle wszyscy zaczęli się wiercić (wstajemy). Ojej! Nogi obsiadły jakieś robaczki, łaskocząc wszystkich po kolei (potrząsamy raz jedną, raz drugą nogą). Zaraz potem na niebie pojawiły się chmury i pierwsze krople spadły na ziemię. To był znak, że najwyższa pora wracać (wchodzimy pod kocyk i poruszamy się po pokoju). Rodzina, choć zmęczona, wróciła bardzo zadowolona (rozkładamy ponownie kocyk i leżymy przez chwilę na nim).

Rodziny wkoło nas -  twórczość plastyczna. Rodzic prosi dziecko, aby pomyślało, jakie rodziny zna, jakie żyją wkoło nas, o jakich słyszało, jakie rodziny widziało w różnych sytuacjach, może odwiedzało itd. Zaprasza do narysowania wybranej rodziny dowolną techniką (kredkami, farbami).  Rodzic zachęca, aby dziecko wybrało taką rodzinę, o której chciałoby opowiedzieć. Po zakończeniu pracy  dziecko opowiada, jaką rodzinę narysowało np.: Ja narysowałem rodzinę, u której mieszkaliśmy, jak byliśmy na wakacjach na wsi, w mieście.  Ja narysowałam rodzinę z Afryki, bo oglądałam taki program w telewizji. W rozmowie rodzic zwraca się do dziecka, aby wyjaśniło, co to jest rodzina, czy jest ważna, czy są rodziny mniej lub bardziej ważne. Prowadzi rozmowę tak, aby spuentować ją wnioskiem, że wszystkie rodziny są ważne i potrzebne, i te na wsi, i te w mieście, te duże i te małe, że również wszyscy w rodzinie są ważni i potrzebni, nikt nie jest lepszy ani gorszy, ważniejszy ani mniej ważny.

Zadanie w Kartach Pracy nr 4, str 42 i 43

 


 

Data: 19.05 wtorek

Temat dnia: Co słychać w domu?

Formy:

Gra w kolory – rodzic rzuca do dziecka piłkę mówiąc: Grasz w zielone? Dziecko chwyta piłkę a odrzucając ją do rodzica mówi: Gram. Rodzica chwyta i mówi odrzucając piłkę: Masz zielone?, dziecko odrzuca i mówi: Mam, dokładając wyraz związany z kolorem zielonym, np.: Mam – trawa, Mam – farba, Mam – bluzka itp. Wymyślamy różne kolory. Na zmianę raz zadaje pytanie rodzic, raz dziecko. Osobie, której nie uda się wymyślić skojarzenia z wybranym kolorem daje fant, np. but. Zabawa powinna zatoczyć koło kilka razy. Na zakończenie wykupujemy fanty, realizując wymyślone przez siebie zadania, np. śpiewamy piosenkę, skaczemy pięć razy itp.

Wiersz "Co słychać w domu?" N. Łasocha

(czytany przez rodzica lub dziecko – według możliwości, chętne dzieci mogą nauczyć się go na pamięć)

W niewielkim domu mieszka rodzinka,
a razem z nią stara, poczciwa psinka.
Jest jeszcze kotek, który wiadomo,
gdy prosi o mleczko, miauczy znajomo.
W domu jest głośno, to nic dziwnego,
z każdego kąta słychać coś innego.
Mama tak woła codziennie rano:
"Wstawać już, śpiochy, owsiankę podano!"
A jak w fotelu siądzie wygodnie,
to pstryka palcami, nucące melodie.
Tata natomiast jest z tego znany,
że młotkiem uderza w rury i w ściany.
W domu harcuje bliźniaków para.
Chłopczyk – Karolek i dziewczynka – Klara.
Tupią i klaszczą, grają na brzuchach,
aż wszystko wokoło dudni i stuka.
A kiedy w nocy cisza zapada,
to szara myszka po serek się skrada.

Omówienie treści wiersza poprzez pytania:
Kto mieszka w domu?
Jak mają na imię dzieci?
Co mówi mama codziennie rano?
Jakie dźwięki można usłyszeć w domu?
Kto, twoim zdaniem, robi najwięcej hałasu?
A kto najmniej? Kiedy robi się zupełnie cicho?

Poznanie liczby „18”.  Dziecko rozumie, czym jest liczba „18” – sprawnie liczy, posługując się liczebnikami porządkowymi i głównymi w zakresie 18, porównuje liczby w zakresie 18.

W bibliotece książek bez liku – zabawa z liczbą „18”. Rodzic stawia w szeregu 17 dowolnych książek. Dziecko liczy i określa, ile ich jest, podaje odpowiedź: 17 książek. Następnie rodzic pokazuje jeszcze jedną książkę – w większym formacie od pozostałych – i dodaje do zbioru wcześniej przedstawionego. Dziecko ponownie liczy książki, określa, że jest ich teraz 18.

Karty pracy nr 4, strona 92 – zapoznanie się z obrazem graficznym liczby „18”, dziecko opisuje jej wygląd, podaje, z jakich cyfr się składa. Następnie wykonuje 18 kroków do przodu, do tyłu, 18 razy klaszcze, skacze, uderza dłonią w podłogę.

W „Kartach pracy” dziecko liczy i koloruje koraliki, wkleja właściwy zapis. Rysuje po śladzie książkę i figury, według poleceń.

 


 

Data: 20.05 środa

Temat dnia: Razem z mamą, razem z tatą

Formy:

Osłuchanie się z piosenką "Moja rodzina"
https://youtu.be/kbodTvF0Luo

Bajka pt. "Rodzina Treflików"
https://youtu.be/tKw2-En1tTw

Rodzina miesięcy – utrwalenie nazw miesięcy. Rodzic rozkłada karteczki z nazwami miesięcy (można wykorzystać te, które wcześniej dzieci zrobiły do piosenki o miesiącach) oraz karteczki z cyframi oznaczającymi kolejność ich występowania. Rodzic wystukuje dłonią na stoliku liczby od 1 do 12. Zadaniem dzieci jest policzenie, ile było wystukanych dźwięków i wybranie etykiety z odpowiednim miesiącem, np. rodzic wystuka trzy razy, dziecko wskazuje liczbę 3 i karteczkę z miesiącem marzec. Rodzic zadaje pytanie: Jak się nazywa trzeci miesiąc? 

Kiedy mama i tata byli mali – oglądanie zdjęć rodzinnych, na których przedstawieni są rodzice w wieku przedszkolnym lub w różnych innych sytuacjach. Zwrócenie uwagi na różnicę ubioru, wyglądu wcześniej a teraz. Oglądanie albumów rodzinnych, nazywanie poszczególnych członków rodziny: kuzynka, kuzyn, wujek, ciocia, babcia, dziadek...

Rodzina Kowalskich – ćwiczenia w czytaniu.

Dzieci samodzielnie czytają tekst, otaczają pętlami wszystkie imiona. Następnie wklejają pod ilustracjami imiona członków rodziny i kolorują ich ubrania zgodnie z poleceniem. Zadania w Kartach Pracy nr 4, strona 44

Utrwalanie liter oraz dzielenie wyrazów na sylaby Zadania w Kartach Pracy nr 4, strona 45

  "Moja rodzinka" – wykonanie portretu swojej rodziny, dowolną techniką, kredkami, farbami...

 


 

Data: 21.05 czwartek

Temat dnia: Rodzinne sposoby na nudę

Formy:

Śpiew znanej piosenki "Rodzina Paluszków”
https://youtu.be/DUj_JpOb_94

Ćwiczenia na równowagę
https://youtu.be/0ih61-uU-zk

 

Zabawa paluszkowa z wykorzystaniem rymowanki:

Ten duży to dziadziuś.
A obok – babusia.
Największy to tatuś,
A przy nim mamusia.
A to – dziecinka mała.
Oto rączka cała!

Pokazujemy zamkniętą dłoń i kolejno rozwijamy palce. Na słowa Oto rączka cała! machamy otwartą dłonią do siebie. Dziecko uczy się rymowanki i bawi się paluszkami. Rodzic modyfikuje zabawę z rymowanką tak, aby za każdym razem kończący ją gest był inny. W tym celu zmienia ostatni wers rymowanki, np. na: ze wszystkimi tańcowała – okrężny ruch dłoni; w okienko pukała – pukanie zgiętym palcem o drugą dłoń; bajeczek słuchała – zamykanie i otwieranie otwartych dłoni do siebie i od siebie jak otwieranie i zamykanie książki.

Zadania w Kartach Pracy nr 4, strona 46 – 47

 

Zapoznanie się z obrazem graficznym litery "Ń,ń"  z wykorzystaniem filmików:

https://youtu.be/bZElopvezrk    

https://youtu.be/EKHPd6hpNVw

Następnie dzieci dokonują analizy i syntezy słuchowej wyrazu „Koń” – dzielą go na sylaby, głoski, czytają w kartach pracy str. 86. Próba pisania ołówkiem litery wielkiej i małej "Ń,ń" w zeszytach w liniaturze. Uzupełnienie i próba czytania zdania, wyrazów z strony 29 w książeczce "Litery" (Wyprawka sześciolatka).

 


 

Data: 22.05 piątek

Temat dnia: Wkoło naszego podwórka domów stoi czwórka

Formy:

Zabawy przy piosenkach w języku niemieckim:

Ich Bin Ich https://youtu.be/gw2HdBzIp0Q

Familie Maus https://youtu.be/B0HgbPOYudo

 

Rodzic rozpoczyna  rozmowę o tym, gdzie mieszkają dzieci, czy mają podwórko, sąsiadów, innych kolegów w domu lub mieszkaniu obok, przypominamy sobie swój dokładny adres zamieszkania.

Zagadki - dziecko próbuje prawidłowo odpowiedzieć na czytane przez rodzica zagadki

Tata mojego taty to dla mnie…

Mama i tata to moi…

Brat i siostra to…

Mama mojej mamy to dla mnie...

Siostra mojej mamy to dla mnie...

Brat mojego taty to dla mnie...

 

Wymarzony dom – zabawa. Dziecko przyjmuje wygodną dla siebie pozycję do marzeń. Rodzic przy muzyce relaksacyjnej zaprasza dziecko do zamknięcia oczu i wyobrażenia sobie, że będą kiedyś dorosłe i będą mieszkać w swoim wymarzonym domu. Zachęca, aby wyobraziło sobie, jak idzie po tym domu. Po chwili rodzic prosi dziecko, aby zabrało go na spacer po swoim wymarzonym domu. Podczas spaceru zadaje pytania: Gdzie jesteś? Co tam robisz? Co znajduje się dookoła ciebie? Jakie widzisz przedmioty? Który najbardziej ci się podoba? Co widzisz za oknem? Czy ten widok ci się podoba? Dlaczego? Kto oprócz ciebie jest teraz w tym domu? Kto mieszka z tobą w tym domu? W jakim kolorze są ściany? Jak czujesz się w tym domu? Dlaczego? Czy chcesz tam zostać? Dlaczego?

Mój wymarzony dom – tworzenie wymarzonego domu wybranym sposobem – rysowanie, wycinanie, malowanie farbami, wykorzystanie elementów z kolorowych gazet, domek z starego pudełka, kartonu itp.

Zadania w Kartach Pracy nr 4, strona 48 – 49

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny