Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

TEMAT KOMPLEKSOWY: ZWIERZĘTA Z DALEKA I BLISKA 12-16.04.2021

Utworzono dnia 09.04.2021

Witam Was Kochane Pszczółki

Zapraszam do uczestnictwa w proponowanych zajęciach, które można realizować w całości bądź wybiórczo.
Tydzień który rozpoczynamy poświęcony jest zwierzętom żyjącym w morzach i oceanach. Wiem, że obecna sytuacja wymaga od Was drodzy Rodzice i  kochane Dzieci wiele sił i zaangażowania.

Mam nadzieję, że wkrótce się zobaczymy.

Tygodniowy plan zajęć do nauki zdalnej w grupie “Pszczółek”

od 12.04- 16.04.2021r.

TEMAT KOMPLEKSOWY: ZWIERZĘTA Z DALEKA I BLISKA

12.04.2021                TEMAT  DNIA: WIOSENNA ŁĄKA

1.Zabawa w dokańczanie zdania. Dziecko siedzi z zamkniętymi oczkami i wyobraża sobie łąkę. Rodzic prosi, aby dziecko dokończyło zdanie: Kiedy myślę o łące, widzę….(np. zieloną trawę, latające pszczoły…)

2.”Co słychać na łące?”- rozpoznawanie głosów zwierząt, które można spotkać na łące.( link można skopiować i wpisać w przeglądarkę)

Odgłosy żaby;   https://youtu.be/fxLkVDCyUVg

Odgłosy świerszcza;   https://youtu.be/ufQlLpySSAg

Odgłosy pszczół;  https://youtu.be/VB2Sy2xcW7E

Odgłos bociana; https://youtu.be/KGEXj2MbqGc

Dziecko naśladuje odgłosy.

3. Ćwiczenia w przeliczaniu do 10  i rozpoznawaniu zapisanych liczb. Karta Pracy 4 s.12 z1.

4. Zabawa ruchowa „Zwierzęta na łące”

Odgłosy owadów; https://youtu.be/GSUr6_KlIXk -dziecko biega  naśladując sposób poruszania się i odgłosy owadów.

Odgłosy ptaków; https://youtu.be/6EEyZzRAYlw -naśladują lot i głos ptaka (próby odgadnięcia czyj to głos).

5.Słuchanie  „Wiosenna wycieczka”

Idziemy poznawać i podpatrywać przyrodę. Ale w co będziemy zbierali nasze skarby? Nie możemy iść na taką wyprawę- z pustymi rękami! Mało zobaczymy i nic nie przyniesiemy, bo wszystko nam się zniszczy po drodze. Jeżeli chcemy coś zobaczyć dokładnie, musimy ze sobą zabrać: lupę kilkakrotnie powiększającą, nazywana przez dzieci „ czarodziejskie szkiełko”. Dzięki lupie obejrzymy świetnie; kwiaty, włoski na liściach, ptasie piórka, biedronkę, ziarnko piasku, paczki na drzewach i wiele innych niezmiernie ciekawych rzeczy, niedostrzeganych gołym okiem. Lornetkę polową, która przybliży nam ptaki w locie, gniazda na wierzchołkach drzew, bociana po drugiej stronie rzeki, wiewiórkę siedzącą na wysokiej gałęzi, sarny daleko pod lasem, dziką kaczkę czy łabędzia pływającego na falach jeziora. Do zbierania skarbów przyrody przydadzą się nam: słoiki, puszki, butelki- zbierzemy do nich rośliny wodne, ślimaki do akwarium, jagody, borówki i poziomki; pudełka, torebki, woreczki- na szyszki sosny i świerka, puch topoli, muszelki, kamyki czysty piasek; gazety, płaty ligniny w twardych tekturowych okładkach, żeby się nam nie połamały i nie pogięły liście, płatki kwiatów, piórka ptasie. Na wycieczce przyrodniczej zobaczymy wiele dziwów – jeżeli będziemy mieli uszy i oczy otwarte. ale czy wszystko zapamiętamy?. Musimy sobie pomóc w zapamiętywaniu. Do tego posłuży nam: ołówek i zeszyt, w którym narysujemy biedronkę, kwiat jabłoni, stare drzewo napotkane po drodze, kształt liścia kasztanowca, wiewiórkę, dzięcioła, kwitnącą różę- krótko mówiąc to wszystko, co nam się po drodze podobało, co nas zainteresuje. Takie szkice „na kolanie”  to świetny materiał do naszej kroniki czy też do kartoteki. Aparat fotograficzny- zabierze pani- by utrwalić na zdjęciu wspaniały las, stado jaskółek na drutach telegraficznych, krowy pasące się pod lasem, kwitnącą wiśnię, stracha na wróble.  Przyda nam się również latarka, scyzoryk, no i, oczywiście, torba podróżna lub chlebak, do którego zapakujemy wszystkie przedmioty i w którym przyniesiemy zebrane skarby. Teraz po powrocie z wycieczki- mamy czas, by spokojnie uporządkować nasze zbiory, wrażenia i obserwacje. Ileż to „hasełek”  przybędzie w naszej kartotece!-„skowronek”, „biedronka”, ” „dąb”, jaszczurka”, „paproć”, „dzięcioł”, „zając”, „drozd śpiewak”…Jedni rysują, drudzy szukają w książkach wiadomości, jeszcze inni ładnie, czysto wpisują je na kartce pod hasłem i rysunkiem, a wreszcie nasz redaktor Piotruś ustawia karty według alfabetu w kartotece. Ciekawy jest plan naszej wycieczki. Możemy być dumni!. (opowiadanie ze źródła  Maria Kownacka „Razem ze słonkiem”).

6.Swobodne wypowiedzi dziecka na temat wycieczki opisanej w tekście. Jeżeli jest taka możliwość dziecko może wyjść na łąkę bądź podwórko i zaobserwować jakie zwierzątka spotka .

7. Praca dla chętnych. Narysuj łąkę oraz żyjące owady i zwierzątka jakie można tam spotkać.

8. Zeszyt w linię. W dowolnej chwili można wykonać pracę z kolejnej strony.


 

   13. 04.2021       TEMAT DNIA; ZWIERZĘTA NA RÓŻNYCH  KONTYNENTACH.

1. Rozmowa z dzieckiem na temat ich ulubionych filmów, np. o kosmosie, o podróżach przez pustynię lub o zwierzętach. Rozmawiamy uświadamiając dziecku, że dzięki filmom możemy poznać wiele interesujących nas rzeczy z różnych dziedzin.

2.Prezentacja filmu przyrodniczego: Zwierzęta dla dzieci - Morskie zwierzęta dla dzieci - Podwodny świat zwierząt   https://www.youtube.com/watch?v=PiayEX0bqjo

3. Zagadki słowne:

Kto to: czarne, wąsate.
w futrze zimą i latem.
Lubią mroźną pogodę,
łowią ryby pod lodem. ( foka)

Ciekawostka : foki są zwierzętami morskimi żyjącymi w wodach niemal na całym świecie. Są to zwierzęta płetwonogie. Poruszają się przy pomocy płetw, przednimi płetwami podpierają się przy chodzeniu, ale potrafią również nimi klaskać. Robią to, by się ogrzać, kiedy jest im zimno, lub ochłodzić, gdy jest im gorąco. Śpią w wodzie ułożone pionowo, trzymając pyszczek nad wodą, tak by mogły oddychać. Są bardzo ciekawskie, chętnie podpatrują, co robią ludzie, i szybko się uczą. Potrafią podrzucać piłkę na nosie i poruszać się tak, jakby ćwiczyły aerobik. Lubią się popisywać.

Pancerz go chroni z każdej strony
i tak, jak jego kuzyn rak.
Jest w ostre szczypce uzbrojony,
lecz chodzi bokiem, a nie wspak. (krab)

Ciekawostka: Kraby mogą poruszać się w każdym kierunku – często na boki lub do tyłu. Większość krabów nie potrafi pływać, poruszają się po dnie akwenów wodnych lub po plażach. Różne gatunki krabów mogą żyć w skrajnie różnych warunkach. Spotkać je można w słonych wodach morskich i oceanicznych, jak i w słodkowodnych zbiornikach wodnych. Niektóre gatunki żyją tuż przy brzegu, inne umiłowały sobie wody głębinowe. Kraby spotkać można zarówno z zimnych, arktycznych morzach, jak i w ciepłych, tropikalnych wodach. Skrzela krabów znajdują się pod pancerzem, których chroni je przed nadmiernym wysychaniem. Dzięki temu kraby bez problemu mogą przemieszczać po suchych terenach.

Łuską są pokryte
od nosa po ogon.
Pod wodą pływają,
więc mówić nie mogą.( ryby).

Ciekawostka. Ryby są kręgowcami. Oznacza to, że mają one kręgosłup, ale w przeciwieństwie do ssaków, ryby nie mają płuc. Oddychają, pobierając tlen z wody przez usta, gdzie przechodzi on przez skrzela. Następnie skrzela przesyłają tlen z wody i wysyłają go do całego organizmu. Niektóre ryby są drapieżnikami. Jedzą inne ryby, małe zwierzęta i owady. Inne ryby są mięsożerne, jedzą rośliny i zwierzęta.

W nazwie ma ryb wiele.
w oceanach pływa.
W dodatku jest ssakiem.
cóż to za dziwak? ( wieloryb)

Ciekawostka. Dźwięki wydawane przez wieloryby są podobno słyszalne przez inne osobniki z odległości kilku tysięcy kilometrów. Potrafią komunikować się w bardzo wyszukany sposób. Są towarzyskie i żyją w rodzinnych stadach najczęściej skoncentrowanych wokół najstarszej samicy. Ich odgłosy wydobywają się z nozdrzy. Wieloryby jako jedyny gatunek zwierząt ma poziome płetwy, pływając ruszają ogonem w górę i w dół. Wieloryby nie piją wody morskiej. Wieloryby często nurkują w głąb na ponad 300m w poszukiwaniu kałamarnic.

Jej ciało - osiem nóg i głowa,
i w tym odpowiedź już się chowa.( ośmiornica)

Ciekawostka. Ośmiornice posiadają trzy serca. Nowo narodzona ośmiornica jest wielkości pchły. Wcale nie mają 8 ramion, a 6 ramion i 2 nogi. Krew ośmiornicy jest koloru niebieskiego. Jedną z metod obrony przed zagrożeniem jest wtapianie się w otoczenie. Inną umiejętnością jest zmiana koloru, czy rozpylenie czarnej substancji.

4. Zabawa ruchowa: „Foki”- dziecko podczas zabawy staje się foką. Aby poczuć jak trudno fokom poruszać się po lądzie, dziecko kładzie się na brzuchu. Przemieszcza się po pokoju tylko przy pomocy rąk, nogi- płetwy foki pozostają unieruchomione.

5. Karta Pracy 4 s.13.

6.Zabawa poznawcza. Butelkę z dużym otworem, przez który do połowy butelki wlewa wodę i wrzuca rybkę wyciętą z pianki, styropianu. ( można zrobić z foli aluminiowej spożywczej rybkę lub „ bajkową rybkę” czyli zrobić kulkę).Dziecko zakręca  butelkę i porusza nią, obserwując ruchy rybki. Dziecko wskazuje palcem poziom wody, a następnie kładzie powoli butelkę na podłodze, patrzy jak zmienia się poziom wody i ponownie wskazuje, dokąd sięga woda. Dziecko wnioskuje czy wody jest teraz więcej, czy mniej, czy tyle samo, co poprzednio.

7. Zabawa ruchowa ze śpiewem: Klaśnij w dłonie  https://www.youtube.com/watch?v=toqrH4Z1-og

8. Praca plastyczna dla chętnych i do wyboru: Ośmiornica z rolki lub krab z talerzyka papierowego ( nie musi być talerzyk wystarczy wyciąć pół koła z papieru).

                     

Załącznik

Życzę przyjemnej pracy.


 

14.04.2021     TEMAT DNIA:  SEKRETY ŚWIATA ZWIERZĄT.

1.Kalambury: Rodzic naśladuje poruszanie się wybranego przez siebie, dziko żyjącego zwierzęcia. Jeżeli odgadnie – zmiana ról.

2.Zabawa dydaktyczna „ Mieć charakter jak zwierzę”- zadaniem dziecka jest dokończyć porównania, dobierając odpowiednia nazwę zwierzęcia, np.:

Groźny jak…(lew)

Uparty jak…(osioł)

Łagodny jak…(baranek)

W wodzie czuje się jak…(ryba)

Powolny jak…(żółw)

Łazi po płotach jak…(kot)

Dumny jak…(paw)

Mądry jak…(sowa)

Głodny jak…(wilk)

Pracowity jak…(mrówka)

Przebiegły jak…(lis).

 

3. Bajka -Dżungla: odgłosy zwierząt, dźwięki jakie wydają zwierzęta - nauka zabawa dla dzieci  https://youtu.be/Rerv4Ppfq7U . Rozmowa na temat zwierząt  jakie występowały w bajce. Zwrócić uwagę na wygląd wybranych zwierząt.

 

4.Pogadanka- zgadywanka  „ Zwierzęta z naj…” Rodzic czyta pierwszą część zdania, a dziecko próbuje dopasować odpowiednie słowa:

Najszybszy ptak jest….

Najszybszy ptak to sokół

Najszybszy ssak…..(gepard)

Największy jest…

W wodzie- płetwal błękitny.

Na ladzie- słoń

Najmniejszy jest…

Najmniejszy ptak to… koliber.

Najmniejszy ssak to …ryjówka.

Największy dziób ma… tukan

Najcięższy latający ptak to …łabędź

Najdłużej żyjące zwierzęta to ….żółwie

Największe jaja znoszą ….strusie.

Najpowolniejsze zwierzę to leniwiec.

 

5. Praca twórcza dla chętnych. Dziecko z różnokolorowych nakrętek, najlepiej z większego rozmiaru, tworzy zwierzęta według własnego pomysłu. Nakrętkę należy przykleić do kartki; z plasteliny, kolorowego papieru doklejają oczy, plamki, paski, czułki itp. Na kartce dorysowują obrazek.

6.Zabawa  „ Słoniowa trąba”.- dziecko wchodzi w rolę słonia. Rodzic informuje, że słonie wydają głośne i długie dźwięki, w ten sposób komunikują się ze sobą. Zadaniem dziecka jest nadmuchanie balonika, a następnie wypuszczanie z niego powietrza. Dziecko ściska ustnik tak, aby balonik wydawał przenikliwy dźwięk, naśladujący trąbienie słoni.

 „Szybkie krokodyle”-krokodyle są świetnymi pływakami i równie szybko poruszają się po lądzie. mimo że wyglądają jakby ciągle spały, są czujne i wykorzystują każdą okazje, aby się ruszyć do ataku i schwytać zwierzę. Dziecko leży na brzuchu, udaje że śpi. Na hasło Polowanie  dziecko szybko czołga się do wyznaczonego miejsca. Stara się posuwać po podłodze, wysuwając prawą i lewą nogę , naprzemiennie z lewą ręką i prawą nogą (mocno wysuniętymi kolanami do przodu), podobnie jak to robią krokodyle

7. Układy taneczne # 4 - Poznanie afrykańskich zwierząt: https://youtu.be/Kf293ewjiVQ

8.Karta pracy Załącznik1.Połącz nogi zwierząt do tułowia – znajdź odpowiednią drogę.

9. Czytamy  w książce dowolne teksty.

 


 

15.04.2021      TEMAT DNIA:  OCEANY I MORZA

 

1.Piosenka „Morskie plotki” https://youtu.be/sYsxXkiKYRU
 

2 Wiersz „SZAFY Z KORALOWEJ RAFY”

W środku oceanu stoją jak wyspy
Pełne skarbów podwodnych szafy
Najdziwniejsze chyba z szaf wszystkich
Całe z koralowej rafy.
Kto do szafy się zajrzeć odważy
Ośmiornice ujrzy straszliwe
A przy drzwiach są zawsze na straży
Kraby, szczypki i papugoryby...
Kiedyś wsiądziesz do wielkiej muszli
I mijając groźne mureny
Żółtą łodzią podwodną wyruszysz
Na wyprawę jak kapitan Nemo
Dziwy oceanu poznasz bez strachu
I przywieziesz na imieniny
Swojej mamie bursztyn z dna szafy
Której strzegą błękitne rekiny.
Poprzez łąki morskich koników
Płyną ryby w welonach na głowach
Wielkie płaszczki i igielniki
W grzebieniach z masy perłowej
Wśród zielonych fal oceanów
W labiryntach głębinach i grotach
Znajdziesz tajemnicze sezamy
I syreny w lśniących klejnotach.

3. Zabawa  chustą (może być nawet ręcznik, kawałek materiału). Poruszanie materiałem zgodnie z muzyką: małe fale, duże fale, sztorm. Muzyka - Relaks szum morza bałtyckiego do snu -  https://youtu.be/owrDXYvcxig

4. Opowieść ruchowa „Podróż w morskie głębiny”
Rodzic  zaprasza dziecko do podróży w morskie głębiny. Zadaniem dziecka jest pokazywać przy pomocy mimiki i pantomimiki to wszystko, o czym opowiada  tekst. (opowieść ruchowa)

Zakładamy strój płetwonurka ,wkładamy kombinezon, wskakujemy do wody zanurzamy się głęboko pod wodą, pływamy, rozglądamy się....Och! Jak tu pięknie....tyle kolorowych ryb o oszałamiających barwach.... Widzimy jak pływają sobie błazenki, płyniemy dalej oglądamy.....jest i konik morski, a opodal murena....
Ojej z daleka zbliża się jakaś wielka ryba.... to chyba rekin, przerażeni chowamy się, czekamy chwilę....Uff... okazuje się, że to tylko delfin....oddychamy z ulgą. Pływamy z nim przez chwilę...można się pobawić z delfinem...
Płyniemy dalej, przedzieramy się przez wodorosty...znajdujemy muszlę, bierzemy do rąk, otwieramy...a w środku...znajdujemy piękną perłę, oglądamy ją. Tak! Jest rzeczywiście piękna! Płyniemy dalej... mijamy mantę, orkę....a bardzo daleko od nas pływa kaszalot. Och dobrze, że nas nie zauważył...
Nagle spostrzegamy na dnie jakiś dziwny przedmiot...ostrożnie podpływamy bliżej ...opływamy go wkoło, zauważamy, że jest to stara skrzynia... ostrożnie chwytamy ją, wynurzamy się powoli, wyciągamy ją na brzeg....ze zmęczenia padamy na piasek i zasłuchani w szum oceanu zasypiamy....wszyscy zamykają oczy...

5. Ekspresja plastyczna z zastosowaniem techniki „przekształcania”
Dziecko rysuje  kontur zwierzęcia morskiego  a następnie  na drugiej kartce ma za zadanie zamienić swoje zwierzę w takie, które nie istnieje. Potem pokolorować.
Gotowe zwierzęta wycina, nakleja na siebie oraz na kolorową kartkę lub  wykonane wcześniej tło.

6.Zabawa matematyczna – dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Rodzic układa tekst „ zadań tekstowych” , dziecko podaje wynik. Układają  właściwy zapis graficzny działania matematycznego i dopasowują właściwą liczbę - wynik.( cyfry dzieci mają w domu, przekazane już dawno -w grudniu- są w kopercie)
-W oceanie atlantyckim pływało 7 delfinów, potem przypłynęło jeszcze 3 –  ile razem ich było?
7+3= 10
-W oceanie spokojnym pływały 4 orki, nieopodal rybacy dostrzegli jeszcze 7,  ile razem pływało orek?
4 + 3 = 7
-W oceanie indyjskim pojawiło się 8 rekinów, ale 3 odpłynęło –  ile zostało?
8 – 3 = 5
-do wybrzeży Australii podpłynęło 10 płetwali, ale dla 4 z nich woda okazała się za płytka i szybko odpłynęły –  ile zostało?
10 – 4 = 6  

7.Ćwiczenie gimnastyczne z chustą, która   była wykorzystywana już wcześniej. Dziecko,  zostaje marynarzem, rozłożenie chusty - statek.

 a)Dziecko rytmicznie maszeruje z chustą; Na umówiony dźwięk zmiana kierunku i tempa marszu;- Machanie chustami: z przodu, z tyłu, nad głową, nisko, wysoko, pozdrawianie

b) Zabawa orientacyjno - porządkowa „Szukamy swojego statku” Dziecko biega po pokoju, omijając rozłożone na podłodze chusty (lub kule z papieru lub coś innego). Na jedno  klaśnięcie przez rodzica dziecko przykuca i nakrywa się chustką, aby jak najmniej było je widać; dwa klaśnięcia są sygnałem do ponownego ruchu.

c). Ćwiczenia tułowia „Czy to łódka czy żaglówka?”. Dziecko układa chustkę przed sobą na podłodze i staje przed nimi w niewielkim rozkroku; wykonuje skłon wprzód, starając się dotknąć rękami chustki; następnie prostuje się i klaszcze dwa razy nad głową.

 d) Ćwiczenie mięśni grzbietu ”Sprzątamy łódkę” Dziecko w siadzie klęcznym, chustkę ma ściągniętą za rogi jak wstążkę położoną tuż przy kolanach. Odsuwa chustkę obiema rękami jak najdalej w przód z jednoczesnym skłonem tułowia, a następnie ponownie przysuwają ją do kolan (w czasie ćwiczenia dziecko nie unosi się z pięt).

e) Ćwiczenia mięśni brzucha „Leniwy marynarz – gdzie moje ciasteczko?” Leżenie tyłem, ramiona w bok, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte na podłożu – próba uchwycenia palcami stóp leżącej na podłodze chusty, uniesienie w górę i opuszczenie jej na brzuch (Ćwiczenie na przemienne: prawa, lewa stopa oraz obunóż).Wykonanie 2 – 3 oddechów przeponą, odłożenie chusty.

f) Zabawa na czworakach „Trochę wody dla ochłody” Dziecko porusza się na czworakach wokół chustki położonej na podłodze; na sygnał jak najszybciej siada na chuście – wskakuje na pokład swojej żaglówki.

g). Ćwiczenie równowagi „Suszymy się do słoneczka” Dziecko stoi na jednej nodze, drugą zgiętą w kolanie pod kątem prostym podnosi w górę. Przewiesza chustkę przez kolano wzniesionej nogi i przenosi ramiona w bok, wytrzymując przez chwilę pozycję równoważną. Następnie zabiera chustkę i ćwiczenie wykonuje na drugiej nodze.

h) Zabawa pantomimiczna „Sztorm na morzu” przy nagraniach burzowej pogody Nagle powiał silny wiatr, łódeczką zafalowało z prawej burty, na lewą burtę – z prawego boku, na lewy bok; Nadeszła ogromna fala i hop żaglówka podskoczyła do góry, a my razem z nią; Kilku marynarzy wypadło poza żaglówkę – szybciutko wdrapują się na pokład; Sztorm czyli burza na morzu może zniszczyć zagłówek. Sprawdźmy czy nasza jest cała?- Sprawdzamy burtę lewą (czyli lewy bok łódki)– przechylamy się w lewą stronę - Sprawdzamy burtę prawą (czyli prawy bok łódki)- przechylamy się w prawą stronę. Oj Oj – nasza łódka jest mocno uszkodzona:- Z przody na dziobie – skłon do przodu;- Z tyłu na rufie – odchylenia ciała do tyłu;- Lewa burta już przecieka – przechylenie ciała w lewą stronę;- Na prawej burcie ogromna dziura – przechylenie ciała w prawa stronę;  Potrzebujemy pomocy – w oddali widać większą żaglówkę, spróbujemy do niej dopłynąć.

i). Zabawy bieżne z elementami pantomimy przy muzyce „Pizzicato”- https://youtu.be/xsOwumN3utE  „Mała żaglówka –duża żaglówka” Mała żaglówka, duża żaglówka poszukują się wśród fal – wdrażanie do uważnego słuchania muzyki oraz odzwierciedlania jej treści w formie ruchowej.

j). Zabawy oddechowe „Żagielek” W oddali widać kolorowy ląd – próbujemy do niego dopłynąć. Każdy dźwięk okrętowego dzwonka to dmuchnięcie w żagielek, który pomaga łódce się poruszać. ( dmuchamy)

k). Zabawa bieżna ćwicząca spostrzegawczość „Cumujemy” Nareszcie dopłynąłem do brzegu możesz przycumować żaglówkę, każdy stateczek ma swoje miejsce. Dziecko biega drobnymi kroczkami dookoła chusty w umówionym rytmie i siada.

8. Ćwiczenie graficzne. Załącznik 1. Narysuj taki sam wzór w pustych kratkach.


 

16.04.2021 TEMAT DNIA: WYCIECZKA DO ZOO

1.Pogadanka na temat „ Gdzie w Polsce możemy spotkać zwierzęta pochodzące z innych kontynentów?” (zoo)

2.Piosenka-  WYBIERZMY SIĘ DO ZOO - Piosenki dla dzieci - SING SING; https://youtu.be/PA_fI6vrTcY

3.Bajka -Idziemy do ZOO | Zwierzęta egzotyczne https://youtu.be/EzfTfZ20hE4

4.Słuchanie wierszy Jana Brzechwy z cyklu „Zoo”- książka Elementarz sześciolatka s. 112-113

5. Do czego zwierzętom służy ogon?-swobodne wypowiedzi.

Ciekawostka. Ogon służy do komunikowania się. Machanie ogonem to przekazywanie informacji. Ludzie przekazują informację np. poruszając palcem, grożąc palcem, mówimy nie wolno! Itp. Zwierzęta które się boją, chowają ogon pod siebie, jakby chciałby powiedzieć boję się. Wystraszone zwierzęta uciekają albo atakują, w ten sposób się bronią. Małpy traktują ogon jak dodatkową kończynę. Ogon pozwala im chwytać gałąź, by móc bezpiecznie na niej wisieć. Wiewiórce ogon służy do utrzymywania równowagi, przykrywa się nim jak kołderką, jest też jej największa ozdoba. Piękny ogon pawia podkreśla urodę ptaka, który chwali się nim przed samicą. Ogon jest też największą ozdobą innych zwierząt: rajskich ptaków, głuszców; nawet nasz kogut jest dumny ze swojego ogona.

Zwierzęta morskie wykorzystują ogony do napędu, podobnie jak samochody silników .Przy pomocy ogona potrafią osiągnąć bardzo dużą prędkość. Wiele zwierząt posługuje się ogonem, aby po prostu opędzić się od much i innych dokuczliwych owadów. Ogon może służyć również do tego, aby się nie oddalać od stada. Tak robią małe słoniątka, okręcając swoją trąbą ogon mamy.

6. Opowiadanie twórcze o małpce- Karta Pracy 4 s.17 z.1.

7.Dopełnianie zbioru do wskazanej sumy- Karta Pracy 4 s.17 z. 2; s.16 z.1

8. Zagadki o zwierzętach:

Choć mam bardzo długą szyję,
to wygodnie sobie żyję.
Widzę dookoła wszystko,
sięgam ku najwyższym listkom.
I choć patrzę na was z góry,
nie brakuje mi kultury ( żyrafa)

Mieszka w zoo zwierzak duży,

Chyba z tysiąc kilo waży.

Paszczą kłapie niby bramą

I wciąż nudzi się tak samo ( hipopotam)

 

Co to za zwierzę, może zgadniecie,

Ma torbę , w której nosi swe dzieci? (kangur)

Dumna mina, bujna grzywa

Ogon groźnie mu się kiwa.

W strachu lecą liście z drzew,

Bo zaryczał groźny ,,,(lew)

 

Kot ogromny, pręgowaty

Ostre żeby, groźna mina.

Z takim kotem, mój kochany,

lepiej nigdy nie zaczynać! (tygrys)

 

Nos zadarty i za duży,

do niczego mi nie służy,

ani wącham nim, ni kicham,

ani sapię ani wdycham,

ani trąbię choć to róg,

znajdziesz mnie, gdy zoo

przekroczysz próg. (nosorożec)

 

W kostiumiku czarno- białym

w zoo ją zobaczyć możesz.

Inna znowu śmiałym krokiem

przejść przez jezdnię ci pomoże.(zebra)

Olbrzymie uszy do wachlowania
ma i też trąbę - lecz nie do grania!( słoń).

9. Odgłosy zwierząt: Odgłosy zwierząt egzotycznych   https://youtu.be/mzo0PI1l0tU

10. Lew i zebry - Zabawa ruchowa Dziecko na słowa: zebra biega z wysoko unosząc kolana, na słowa: idzie lew stoi nieruchomo, a mama przechodzi i patrzy czy się poruszył.

11. Rymy –rymujących się z nazwami wybranych zwierząt egzotycznych.
Nosorożec – jednorożec
Lew – zlew
Żyrafa – szafa
Słoń – koń

13. Rozwiązanie rebusów (w załączniku obrazek)

 

                                                                                                                          

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny