Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Tydzień 12.-16.2021

Utworzono dnia 11.04.2021

Drodzy Rodzice! Tydzień nauki zdalnej przed nami. Zachęcam Państwa  do skorzystania z przygotowanych materiałów do realizacji poszczególnych tematów przewidzianych na bieżący tydzień. Zachęcam także  do zabaw na świeżym powietrzu oraz  ćwiczeń w czytaniu.

Życzę zdrowia dzieciom i całym rodzinom.

 

Zakres treści nauczania realizowany w przedszkolu

w grupie dzieci 5 - 6  letnich Żabki w  dniach 12.04 do 16.04. 2021r.

Temat tygodnia: Zwierzęta z daleka i z bliska.

 

12.04.2021r ( poniedziałek )   Wiosenna łąka.

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

  1. Co słychać na łące?

Przed czytaniem wiersza dzieci mogą zobaczyć krótki filmik o zwierzętach z łąki https://youtu.be/FjULJR0awaE ,  https://youtu.be/8krnRKa9jWI  oraz posłuchać piosenki o łące  https://youtu.be/eOOfjYBIyak

Zachęcam do codziennego słuchania piosenki i prób śpiewania.

Słuchanie wiersza pt. „Wiosenna łąka” Z. Baryła- rozmowa na temat treści wiersza i  obrazka-puzzli z wyprawki nr.21 pt. Wiosenna łąka.  ( rodzice czytają dzieciom wiersz, po przeczytaniu i przyjrzeniu się obrazkowi  dzieci próbują odpowiedzieć na pytania ) dzieci mogą także wskazać np. bociana, kaczeńce, stokrotki – wszystkie te elementy, które występowały w wierszu, a są na obrazku.

Co to jest łąka?

Jakie kolory może mieć łąka?

Kogo możemy spotkać na łące? itp.

Wiosenna łąka

Wiosenna łąka w promieniach słońca

cała zielona jest i kwitnąca.

Pszczoły, motyle nad nią fruwają,

a w trawie świerszcze koncerty grają.

Rosną na łące białe stokrotki,

wierzby nad rzeką pokryły kotki.

Żaby rechoczą, śpiewają ptaki,

do gniazd dla piskląt znoszą robaki.

Żółte kaczeńce na łące kwitną,

niebo ma barwę jasnobłękitną.

Wśród kwiatów pszczoły pilnie pracują,

zbierają nektar, miód produkują.

  2. „Łąka”-  układanie puzzli (  Wyprawka – Wiosenna łąka nr 21 )

Dzieci wypychają elementy obrazka a następnie dopasowują do siebie. Ułożony poprawnie obrazek naklejają na kartkę i opowiadają rodzicom o wiosennej łące ( zachęcamy dzieci do uważnego patrzenia na obrazek, aby dostrzec jak najwięcej elementów).

3„Przestraszone żabki”- zabawa ruchowa.

 Dziecko – żabka skacze po dywanie w różnych kierunkach dookoła stawu np. ułożonego ze sznurka, może to być również kocyk. Rodzic jest bocianem – klaśnięciem w dłonie sygnalizuje nadejście bociana. Przestraszona żabka jak najszybciej wskakuje do stawu i nieruchomieje. Dwa klaśnięcia sygnalizują odejście bociana, żabka może ponownie skakać. Potem zamiana ról.          

4. „Na wiosennej łące”- zagadki słowne – rodzic czyta dzieciom treść  zagadki, dziecko odpowiada, następnie dzieli słowo,  które jest odpowiedzią  na sylaby np. mo-tyl, wyróżnia pierwszą głoskę w słowie motyl –m, ostatnią głoskę-l, a także dzieli na głoski : m-o-t-y-l. ( takie ćwiczenia wykonujemy dla każdej zagadki)

Dźwigam dom na grzbiecie ,mam malutkie rogi
Chodzę bardzo wolno, czasem w poprzek drogi. (ślimak)

Mam skrzydełka delikatne tak jak płatki kwiatów.
Lekko się unoszę nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. (motyl)

Skacząc po łące szybko uciekam,  gdy dziób bociana ujrzę z daleka. (żaba)

Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły.
To dla dzieci robią miodek, pracowite ……………… ( pszczoły)

Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, lata nad łąką a zwie się ………. (biedronka)            

5. Pajączki – praca plastyczno -  techniczna. Wykonanie pajączków z wykorzystaniem gotowych elementów zawartych w książce:  Papierowe zabawy. Wzór pająka na str. 18 i 19. Pajaki można przykleić na kartkę dorysować dodatkowe elementy np. pajęczyny.

7. Zabawa dydaktyczna „Kto mieszka na łące?  - zadanie dodatkowe dla chętnych.

Jeśli są możliwości techniczne można wydrukować obrazki mieszkańców łąki – załącznik nr1. oraz podpisy do obrazków zawarte w załączniku nr.2 .– dzieci odczytują proste wyrazy samodzielne,  trudne z pomocą rodzica i przyklejają podpis pod odpowiednim  owadem. W wersji bez drukowania kolorowej planszy z owadami, czytamy podpisy i patrząc na wzór dzieci próbują narysować i pokolorować wybrane owady.

8. Więcej ,mniej , tyle samo - karta pracy utrwalająca wymienione pojęcia. Załącznik nr.3. Przelicz elementy w każdym zbiorze, skreśl liczbę niepasującą i wstaw odpowiedni znak <,>,=.

 

13.04.2021r  (wtorek ) – Zwierzęta na różnych kontynentach.

 

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym pomysłem)

1. Zabawa ruchowa: Deszcz pada , słońce świeci, - na sygnał słońce świeci dziecko samodzielnie lub z rodzeństwem biega po pokoju lub podwórku, na sygnał deszcz pada chowa się pod daszkiem ( stół, krzesło).

2. Dalekie podróże- prezentacja filmu przyrodniczego o zwierzętach morskich. https://youtu.be/PiayEX0bqjo 

Dzieci opowiadają o życiu zwierząt morskich na podstawie obejrzanego filmu i informacjom przeczytanym dzieciom przez rodziców.

( Zwierzęta żyją na całej ziemi, na lądzie, w wodzie , w powietrzu. Niektóre są tak małe ze nie widać ich gołym okiem np. pierwotniaki inne, np. płetwal błękitny , ważą kilka ton. Naukowcy podzielili je w rodziny. Najbardziej znane są zwierzęta należące do ssaków, ptaków, ryb, gadów i płazów. Zwierzęta te mają kręgosłup złożony z kręgów i układ kostny dlatego nazywamy je kręgowcami. Do tej grupy nie należą: owady, ślimaki, raki, dżdżownice.) można przy okazji opowiadania o zwierzętach pokazać dzieciom planszę przedstawiającą systematykę zwierząt- ( plansza jest zawarta w załączniku nr.4. )

3. Ćwiczenia utrwalające poznane litery- dzieci wymieniają zwierzęta morskie,  które występowały w filmie lub które znają  z książek,  opowiadań rodziców. Dzielą ich nazwy  na sylaby i głoski. Wyróżniają  głoskę na początku, na końcu. Następnie wybierają jedno ze zwierząt morskich, pytamy dzieci jaką literę napiszą na początku w nazwie wybranego zwierzątka następnie szukają w różowej książce wyrazów i czytanki do tej litery i czytają przyporządkowany do niej tekst. Np. wybiorą rekina to szukają w czytance litery r i ćwiczą czytanie z tą literą, wybiorą wieloryba to szukają czytanki do litery w i czytają wyrazy i zdania z literą w.

4. „ Morze” – praca plastyczno- techniczna. Dzieci wydzierają paski z niebieskiego papieru, po czym nakręcają je na kredkę. Po zdjęciu z kredki pasek jest skręcony w spiralę. Następnie końce pasków smarują klejem i delikatnie rozciągając przyklejają na tekturce. Manipulując długością paska, dzieci tworzą  większą lub mniejszą falę. Przyklejone obok siebie paski tworzą przestrzenne morze. Dzieci mogą na kartce narysować morskie zwierzęta, ryby, ptaki, wyciąć je i przykleić w odpowiednich miejscach na kartce z falami. Do wykonania pracy można wykorzystać także rybki  z książki dodatkowej Papierowe zabawy  Str. 6 i 7.

 

14.04.2021r  ( środa ) – Sekrety świata zwierząt.

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

1. Jakie to zwierzę ?-  zabawa ruchowa. Dziecko naśladuje ruchem i głosem wybrane przez siebie dziko żyjące zwierzę. Rodzic odgaduje jakie to zwierzę. Potem następuje zmiana, rodzic naśladuje zwierzę, dziecko zgaduje. Wspólne oglądanie książek, encyklopedii o zwierzętach. Czytanie przez rodziców informacji o zwierzętach, którymi zainteresuje się dziecko.

2. „ Zwierzęta z naj…”- pogadanka. Rodzic zapoznaje dzieci z ciekawostkami z życia zwierząt

Przed podaniem odpowiedzi przez rodzica dzieci próbują podzielić się swoja wiedzą – być może znają odpowiedzi na niektóre pytania., jeśli nie rodzic podaje odpowiedź.

Najszybsze zwierzę to………( ssak to gepard a ptak to sokół )

Największy jest ……….( w wodzie płetwal błękitny a na ladzie to słoń )

Najmniejszy jest……..( ptak to koliber, ssak to ryjówka )

Największy dziób ma ……( tukan )

Najcięższy latający ptak to………( łabędź )

Najdłużej żyjące zwierzę to……( żółw )

Największe jaja znoszą ……..( strusie )

Zwierzę, które posiada silna truciznę i jest bardzo groźne to………( kobra )

Najpowolniejsze zwierzę to……..( leniwiec )

Najgłębiej nurkujący ptak to………( pingwin cesarski )

Dla uatrakcyjnienia zabawy można wykorzystać załącznik nr.5.: Zwierzęta z naj…. . Po podaniu wszystkich odpowiedzi można jeszcze raz zadać pytania w innej kolejności i dziecko wykorzystując planszę w komputerze ( nie trzeba drukować ) wskazuję zwierzę pasujące  do czytanej ponownie przez rodzica informacji.

3. Sekrety świata zwierząt- praca plastyczna.  

Dzieci z różnokolorowych nakrętek, najlepiej większego rozmiaru tworzą  zwierzę według własnego pomysłu. Jeśli w domu nie ma nakrętek można wykorzystać nakrętkę ze słoika – tu prośba do rodziców- można dzieciom przykleić nakrętkę na środku kartki klejem na gorąco, a dzieci wykorzystując plastelinę, bibułę  gazety,  flamastry tworzą  wybrane zwierzę, którego jedną z części ciała będzie przyklejona nakrętka. Wykorzystując kredki tworzą tło lub inne dodatkowe elementy np. drzewa, słońce itp.

4. Fotograf - ćwiczenia utrwalające poznane litery.

Do zabawy wykorzystujemy załącznik nr5. : Zwierzęta z naj…. . Rodzic głoskuje nazwę wybranego przez siebie zwierzęcia np.: k-o-b-r-a. a dziecko wskazuje na zdjęcie zwierzęcia, którego nazwę  rodzic podzielił na głoski. Następnie na planszy z literami dziecko wskazuje literę jaką należy napisać na początku w słowie kobra lub wskazuje wszystkie litery z których utworzymy to słowo.

 

15.04.2021r ( czwartek ) Oceany i morza .

 

Formy: (propozycje  dla rodziców, można zupełnie inaczej zrealizować temat zgodnie z własnym  pomysłem)

  1. Życie w wodach oceanów i mórz- film o rafie koralowej- https://youtu.be/L4FOq6QfjDM
  1. Prezentacja wiadomości o życiu w oceanach i morzach.  Słuchanie informacji nagranych przez nauczyciela o życiu zwierząt w morzach i oceanach. ( nagrane w formie głosowej informacje przesłane będą a wykorzystaniem Whatsappa w czwartek rano .
  1. Ada opowiada. Układanie ilustracji do opowiadania z wykorzystaniem kart  z wyprawki- Rodzina żółwi nr.43 oraz karty przedstawiającej morze i plażę ( karta bez numeru )- tekst opowiadania prześlę w czwartek w formie głosowej. ( dzieci w trakcie słuchania opowiadania układają wypchane elementy na karcie z morzem i plażą zgodnie z tym jak zrobiła to Ada.

 

Pytania do wysłuchanego tekstu:

Co narysowała Ada?

Ile żółwi wychodziło z wody?

Ile żółwi kopało dołki w piasku?

Z czego wylęgają się małe  żółwiki?

O jakiej porze małe żółwiki wędrują do wody?

 

  1. Stworzenie własnego obrazka - z wykorzystaniem wypchanych elementów i dodatkowej karty- dzieci mogą wzorować się na opowiadaniu lub zupełnie samodzielnie rozplanować poszczególne elementy z wyprawki.

 

  1. Żółwie-  zabawa ruchowa. – Na hasło ląd ! dzieci poruszają się na czworaka w wolnym tempie, jak żółwie. Na hasło woda! Dzieci naśladują szybkie ruchy pływania leżąc w miejscu na podłodze. Na hasło niebezpieczeństwo! Dzieci chowają się w skorupie jak żółwie.

 

  1. Zadanie 6 jest przeznaczone dla chętnych dzieci. W związku z tym że przez cały dzisiejszy plan przewija się słowo żółw chciałam dzieciom przypomnieć literę którą zaczyna się to słowo - ż. W programie, który realizujemy w tym roku przedszkolnym nie ma miejsca i  materiałów przeznaczonych na litery tzw.  diakrytyzowane do których należy ż.  Ale nasze dzieci są chętne do poznawania wszystkich liter dlatego dla przypomnienia karta pracy z literą ż dla chętnych dzieci.   ( załącznik nr.7. ) Dzieci mogą powiedzieć jakie inne słowa z literą ż znają- tutaj proszę kontrolować to ćwiczenie ponieważ dzieci jeszcze nie znają zasad pisowni wyrazów z literami ż i rz i mają prawo do błędów. Należy wówczas zwrócić dziecku uwagę np. poda przykład : rzeka – wyraz rzeka rozpoczyna się głoską rz ale jest to tzw.  rz, które piszemy tak- rz ( można pokazać prawidłową pisownię )

 

16.04.2021r ( piątek ) Wycieczka do ZOO.

 

  1.  Gdzie w Polsce można spotkać zwierzęta, które mieszkają na innych kontynentach? - szukanie odpowiedzi na pytanie ( Zoo, Cyrk, mieszkania prywatne )

 Oglądanie filmiku o zwierzętach z Zoo do wyboru:  https://youtu.be/FQqBXuAK3OY,        https://youtu.be/EzfTfZ20hE4https://youtu.be/LUZh7G2ayr8https://youtu.be/ZLw7t5ZG0Pk

Oraz słuchanie odgłosów zwierząt- https://youtu.be/ZKhGL9Cu_a0.

 

  1. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach . Po rozwiązaniu zagadek, podział na sylaby i głoski słowa będącego rozwiązaniem zagadki.

Zagadki o zwierzętach egzotycznych np.:

Trąbę z sobą nosi, lecz nie jest trębaczem. Gdy pójdę do ZOO, pewnie go zobaczę. ( słoń )

Znasz jej wysokość? W Afryce żyje i ma najdłuższą na świecie szyję. ( żyrafa  )

Dumny dźwiga swe dwa garby, niczym dwa największe skarby.
I jest w bardzo złym humorze, że trzeciego mieć nie może. ( wielbłąd )

Ktoś jej futro wymalował w paski czarno- białe. O jakim zwierzęciu mowa wiecie doskonale.
( zebra )

     Gdy budzi e Afryce się rano, to grzywę ma potarganą. Jak kot do zwierzyny się skrada,
      jest królem, a więc mu wypada. (lew)

     Choć przypomina człowieka, na drzewo chętnie ucieka. Banany zjada łapczywie,
     i wrzeszczy przeraźliwie. (małpa)

     Jest szary, powolny i wielki i uszy ma w kształcie wachlarzy. Ma trąbę i ogon z pędzelkiem,
      je dużo i dużo też waży. (słoń)

     Siedzi w klatce kolorowa i powtarza różne słowa. Choć to ptakom nie wypada,
     ona ludzkim głosem gada. (papuga)

     Okrągła, ładna skorupa, trochę wężowa głowa. Kiedy się czegoś wystraszy,
     cały w skorupie się chowa. (żółw)

     Ma futerko czarno-białe, a na głowie uszka małe. Ten miś chętnie w trawie siada
     i bambusem się objada. (panda)

    To jest zwierzątko z torbą na brzuchu, która schronieniem jest dla maluchów. (kangur)

    Jest podobny do niedźwiadka. Przez dzień cały liście żuje. Żeby z drzewa się nie zsunąć,
    mocno gałąź obejmuje. (koala)

          Nie chodzi, a pełza, syczy groźnie wciąż, nie zbliżaj się do niego, bo to właśnie... ( wąż )

 

  1. Czytanie wierszy – czytanie przez rodzica wierszy Jana Brzechwy z cyklu: ZOO z książki Elementarz sześciolatka- str. 112, 113. Nauka na pamięć jednego, wybranego przez dziecko wiersza. ( chętne dzieci mogą nagrać  recytowany przez siebie wiersz i przesłać na Whatsappa grupowego lub mojego prywatnego – zachęcam. )

 

  1. Do czego zwierzętom służy ogon- swobodne wypowiedzi dzieci. Chętne dzieci mogą odsłuchać ciekawostki związane z tematem ogona ( nagrane ciekawostki prześlę w piątek.)
  1. Opowiadanie twórcze o małpce Fiki- karty pracy nr.4 str. 17.
  1. Dopełnianie zbioru do wskazanej sumy- ćwiczenie w kartach pracy nr.4, str. 17
  1. Lew- praca plastyczno - techniczna z wykorzystaniem elementów i wzoru zawartego w książce: Papierowe zabawy str.76,77. Gotowe wypchane elementy należy złożyć zgodnie z instrukcją, przykleić na kartce i dorysować dodatkowe elementy typu drzewa, niebo,

 

Życzę przyjemnej pracy.

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

  • Załącznik nr.7.
    Utworzono dnia 09.04.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik nr.6.
    Utworzono dnia 09.04.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik nr.5.
    Utworzono dnia 09.04.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik nr.4.
    Utworzono dnia 09.04.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik nr.2.
    Utworzono dnia 09.04.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik nr.3.
    Utworzono dnia 09.04.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • załącznik nr.1.
    Utworzono dnia 09.04.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny